PARTNERZY PORTALU

BCC wylicza aż 25 pomysłów na zatrzymanie Ukraińców w Polsce

  • Gabriel Paździor
    GP
  • 11 cze 2019 13:50

Wraz z rosnącą obawą o pracowników z Ukrainy rodzą się pomysły, jak przeciwdziałać opuszczaniu przez nich naszego kraju. Business Centre Club (BCC) wylicza, co może pomóc.

BCC wylicza aż 25 pomysłów na zatrzymanie Ukraińców w Polsce
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
  • Musimy zadbać o zatrzymanie ukraińskich pracowników nad Wisłą.
  • Kluczem jest tu prawo i polskie procedury legalizacji pobytu obcokrajowców.
  • Jednym z pierwszych punktów, który wymienia BCC wśród swoich 25 pomysłów, jest rozszerzenie listy krajów, których obywatele mogą korzystać z uproszczonej procedury legalizacji pracy (oświadczeniowej), m.in. o państwa azjatyckie.

Z czerwcowych danych GUS dowiedzieliśmy się, że popyt na pracę nie wyhamował. W pierwszym kwartale 2019 r. był większy niż w końcu IV kwartału 2018 r. o 3,3 tys., tj. o 2,3 proc. Taka sytuacja na rynku pracy jednoznacznie wskazuje, że polska gospodarka potrzebuje dużo pracowników. W tym momencie pozyskujemy ich zza granicy wschodniej, zwłaszcza z Ukrainy. Sytuacja ta jednak może się zmienić.

O tym, że Ukraińcy mogą zacząć uciekać z naszego kraju, w niedawnym wywiadzie mówił portalowi PulsHR.pl wiceprezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej Andrzej Drozd. I choć ostrzega nas przed możliwością wyjazdów Ukraińców, prosi, by nie panikować.

- Jest jeszcze czas, żeby zdroworozsądkowo usiąść, pomyśleć i wypracować takie metody, które w przyszłości pozwolą na zatrzymanie w Polsce potrzebnych nam pracowników z Ukrainy - mówi.

Czytaj cały wywiad z Andrzejem Drozdem tutaj.

Przedsiębiorcy zgrupowani w Business Center Club sugerują, podobnie do naszego cytowanego rozmówcy, by podjąć zaradcze działania już teraz. Oceniają, że bez napływu pracowników z Ukrainy i innych krajów w ostatnich kilku latach, w skali około 1,5 mln osób, PKB Polski byłby o około 10 proc. niższy niż jest obecnie. Dlatego chcą utrzymać trend napływu migrantów ekonomicznych.

- W większości województw pracodawcy oczekują na zezwolenia na pracę w Urzędach Wojewódzkich pół roku (w skrajnych przypadkach kilkanaście miesięcy), podczas gdy powinni czekać tylko miesiąc - podkreśla główny, biurokratyczny problem Michał Wysłocki, ekspert BCC ds. legalizacji pobytu i zatrudnienia cudzoziemców w Polsce.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: BCC wylicza aż 25 pomysłów na zatrzymanie Ukraińców w Polsce

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Zeghar 2019-06-11 15:53:13

    A może zacząć lepiej płacić Polakom?

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA