PARTNERZY PORTALU

Barometr Rynku Pracy. Oto najnowsze dane z badania Work Service

Zaledwie 8,7 proc. Polaków obawia się utraty pracy. 59,7 proc. liczy, że w najbliższych miesiącach otrzyma podwyżkę, 18 proc. myśli o przekwalifikowaniu, które zapewni lepszą pracę. To część wyników najnowszej 10. edycji Barometru Rynku Pracy dotyczącej sytuacji w III kwartale 2018 roku. Jak wygląda rynek pracy z perspektywy pracodawców? Jaki wpływ na polską gospodarkę mają utrzymujące się problemy kadrowe? Czy firmy jeszcze stać na podwyżki? Zobacz cały raport przygotowany przez Work Service.

Barometr Rynku Pracy. Oto najnowsze dane z badania Work Service
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
  • Barometr Rynku Pracy to prowadzone cyklicznie od pięciu lat badanie analizujące zjawiska występujące na polskim rynku pracy. W efekcie otrzymujemy spojrzenie na rynek pracy z perspektywy pracownika i pracodawcy. 
  • - Nigdy do tej pory nie publikowaliśmy tak obszernego raportu, który obejmuje zupełnie nowe zagadnienia związane m.in. ze skłonnością do przebranżawiania wśród Polaków czy długością etatowego czasu pracy - podkreśla Maciej Witucki, prezes Work Service, międzynarodowej agencji pośrednictwa pracy, która zleca wykonanie badania. 
  • Jak więc wygląda aktualna sytuacja na polskim rynku pracy? Można zaryzykować stwierdzenie, że doskonale. Choć, jak to zawsze, łyżki dziegciu w beczce miodu nie brakuje. 
  • Zaledwie 8,7 proc. Polaków obawia się utraty zatrudnienia, a ponad 88 proc. jest przekonanych o stabilności sytuacji zawodowej. Takie nastroje są całkowicie uzasadnione. Po stronie pracodawców ponad 45 proc. firm planuje kolejne rekrutacje. 

W środę (29 sierpnia) Work Service opublikował wyniki jubileuszowej 10. edycji Barometru. Zapytał w tym badaniu pracowników o ich obawy dotyczące utraty pracy, zmiany miejsca pracy, czas szukania pracy i skłonność do przekwalifikowania, powody zmiany pracy i oczekiwania płacowe oraz o presję płacową. Z kolei pracodawców autorzy badania zapytali m.in. o preferencje zatrudnienia pracowników, planowane rekrutacje czy politykę płacową.

Jednak mówiąc o jego wynikach, nie można pominąć niespotykanej sytuacji na polskim rynku pracy. Jesteśmy świadkami przekraczania kolejnych historycznych barier na rynku pracy. Stopa bezrobocia spadła poniżej 6 proc. W urzędach pracy zarejestrowanych jest mniej niż 1 mln bezrobotnych. Przez co w skali Unii Europejskiej znaleźliśmy się w pierwszej piątce krajów o najniższych wskazaniach tego wskaźnika.  

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Barometr Rynku Pracy. Oto najnowsze dane z badania Work Service

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • PK 2018-08-30 09:59:32

    tylko jak teraz zachęcić emigrantów do powrotu? Pewnie ponad 10% naszych rodaków siedzi w UK, USA, DE i innych krajach rozsianych po świecie

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA