×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Barometr Polskiego Rynku Pracy. Mniej rekrutacji, apele o szczepienia

 • Katarzyna Domagała-Szymonek
  KDS
 • 30 mar 2021 12:00

Dla działów HR 2021 rok pod względem rekrutacji będzie należał do spokojnych (co nie oznacza, że inne obszary ich pracy nie dadzą się we znaki). Jak wynika z najnowszego „Barometru Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service, tylko 9 proc. przedsiębiorców planuje w 2021 roku szukać nowych pracowników. Niemal połowa utrzyma liczbę miejsc pracy na tym samym poziomie, a 24 proc. myśli o redukcji etatów, co może być związane z końcem obowiązywania tarcz antykryzysowych.

Barometr Polskiego Rynku Pracy. Mniej rekrutacji, apele o szczepienia
W 2021 roku na rynku pracy nadal wszystko kręci się wokół COVID-19 (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
 • Personnel Service we wtorek 30 marca opublikował wyniki najnowszego "Barometru Polskiego Rynku Pracy”.
 • Raport nie pozostawia złudzeń. Blisko połowa przedsiębiorców widzi ten rok w czarnych barwach.
 • Sceptycyzm przekłada się na ostrożne deklaracje dotyczące zwiększania poziomu zatrudnienia. Za to widoczny jest mocny zwrot w kierunku automatyzacji.

Z Barometru wynika, że zdecydowana większość przedsiębiorców boi się spowolnienia gospodarczego w 2021 roku. Niemal połowa, bo 45 proc. firm jest zdania, że osłabienie gospodarki w tym roku będzie większe niż rok wcześniej, co piąty przedsiębiorca twierdzi, że utrzyma się sytuacja z 2020 roku, a tylko co czwarty liczy na poprawę. 

Pracodawcy zapytani o główne wyzwania, z jakimi będą musieli się mierzyć w kolejnych miesiącach, wskazują m.in. na utrzymującą się niepewność związaną z koronawirusem (47 proc.), wyższe koszty prowadzenia działalności (43 proc.), spowolnienie gospodarcze (37 proc.) oraz kolejne obostrzenia rządowe (33 proc.). Firmy przestały się za to bać deficytu kadrowego – wskazuje na to tylko co 8. pracodawca, co jest sygnałem za przechylaniem się szali z rynku pracownika w stronę rynku pracodawcy.

Duży pesymizm towarzyszy również pracownikom. Połowa uważa, że ich sytuacja się nie zmieni, a prawie co piąty obawia się, że będzie gorsza niż rok temu. Jedynie 7 proc. pracowników patrzy na kolejne miesiące z nadzieją na poprawę.

- Stopniowo na rynku pracy dochodzi do konsolidacji. To, że pod wpływem pandemii rynek zmienił się z rynku pracownika w rynek pracodawcy, widać w danych pokazujących popyt na pracę. Według GUS liczba nieobsadzonych miejsc pracy zmalała w IV kwartale 2020 roku o 7,4 proc. w porównaniu do wcześniejszych miesięcy. Jednocześnie, mimo mniejszego popytu na pracę, nie dochodzi do masowej likwidacji etatów. W czwartym kwartale 2020 roku zniknęło 53,9 tys. miejsc pracy, czyli o 13,6 proc. mniej niż w trzecim kwartale 2020 roku i o 12,1 proc. mniej rok do roku. Można także zaobserwować zjawisko konsolidacji związane z wyczekiwaniem na pomyślne efekty szczepień i zasadniczo lepsze czasy po pandemii - mówi Paweł Wojciechowski, główny ekonomista Pracodawców RP.

Zamiast rekrutacji automatyzacja

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Barometr Polskiego Rynku Pracy. Mniej rekrutacji, apele o szczepienia

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Należało tylko spuścić zgromadzony płyn z tylnej części czaszki. Zbrodnie w całej Polsce. 2021-03-30 17:38:28

  Zaś mój ojciec chrzestny zamarł przedwcześnie umarł mózg ,bękarty jego ojca-córeczki z drugiego małżeństwa chciały dorobić się i cel osiągnęły kosztem Zenona Cichosza tzw złotej rączki serwisanta ciągników Ursus który posiadał własną firmę i jego zmarłej matki w podobnych okolicznościach na dorobku życia jej rodziców, gdzie były maż Cichosz kowal z Pokrówki kazał nawet swojej byłej pierwszej żonie zmienić nazwisko na panieńskie Baranowicz Marii. Należy dodać iż zmarły sprzedał kilka lat przed śmiercią dwie działki w przedniej części nieruchomości na których właściciele stawiając domy wykonali przydomowe oczyszczalnie ścieków, Zenon Cichosz pił z własnej studni głębinowej usytuowanej w podwórku wodę, mimo pobytu przed śmiercią na neurologii nikt nie pomógł, nawet ojciec złodziej bandyta, uratować uczciwego człowieka. Na zbrodniach tworzą kolejne bandyckie pokolenia antypolskie, cel poróżniania mieszkańców Wójt Gminy Chełm Wiesław Kociuba były pracownik UB tak osiąga. Tak działają bomby ekologiczne , przydomowe oczyszczalnie ścieków.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA