×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Badanie ZPP: Większość firm nie zwalnia i nie planuje zwalniać

  • Justyna Koc
    jk
  • 16 kwi 2020 18:00

Koniunktura jest zła, będzie jeszcze gorsza, ale póki co większość firm nie zwalnia pracowników - takie wnioski płyną z badania Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Badanie ZPP: Większość firm nie zwalnia i nie planuje zwalniać
Aktualnie 45 proc. przedsiębiorców negatywnie ocenia kondycję swojej firmy. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • 62 proc. firm z sektora MSP negatywnie ocenia obecną koniunkturę gospodarczą, a aż 85 proc. uważa, że w najbliższym półroczu jeszcze się ona pogorszy.
  • Niemal co czwarty przedsiębiorca z sektora planuje zwalniać pracowników.
  • Badani uważają, że w świetle spowodowanych epidemią zmian na rynku pracy, konieczne jest obniżenie pozapłacowych kosztów pracy (65 proc.) i uelastycznienie kodeksu pracy (34 proc.).

Nastroje wśród przedsiębiorców, przebadanych przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, są negatywne. Aż 76 proc. badanych martwi się obecną sytuacją związaną z epidemią koronawirusa. Sektor MSP w większości negatywnie ocenia obecną koniunkturę gospodarczą (62 proc.). 25 proc. respondentów ocenia ją pozytywnie, a 13 proc. nie ma jasnej oceny aktualnej sytuacji.

Aż 85 proc. firm z sektora MSP przewiduje pogorszenie się koniunktury gospodarczej, podczas gdy tylko 15 proc. przewiduje jej polepszenie lub brak zmiany w najbliższym półroczu.

Kondycja firmy

65 proc. przedsiębiorców z sektora MSP deklaruje, że epidemia już pogorszyła działalność i kondycję ich firm. 30 proc. twierdzi, że epidemia nie wpłynęła istotnie na funkcjonowanie firm.

Aktualnie 45 proc. przedsiębiorców negatywnie ocenia kondycję swojej firmy, a 39 proc. pozytywnie. Jednak już zdecydowana większość, bo 58 proc., przewiduje pogorszenie kondycji firmy na koniec trzeciego kwartału tego roku, 33 proc. nie przewiduje istotnych zmian.

Z kolei 19 proc. firm zwolniło pracowników w związku z epidemią, a 23 proc. planuje zwolnienia pracowników w najbliższym czasie.

Tarcza antykryzysowa

Większość przedsiębiorców negatywnie ocenia tarczę antykryzysową (55 proc.). Należy podkreślić, że badanie zostało przeprowadzone jeszcze przed ogłoszeniem „tarczy finansowej” PFR, więc jego wyniki dotyczą wyłącznie „tarczy” uchwalonej w Sejmie.

Najgorzej oceniają ją przedsiębiorcy najmniejsi, zatrudniający do 9-ciu pracowników. Co więcej, większość badanych ocenia, że tarcza antykryzysowa nie będzie skuteczna (58 proc.), tylko 26 proc. przewiduje jej skuteczność.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Badanie ZPP: Większość firm nie zwalnia i nie planuje zwalniać

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA