PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Badanie SWPS: sens pracy to nie wysoka pensja i benefity

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 3 paź 2019 10:14

Choć w korporacjach rośnie świadomość w kwestii dbania o pracowników, ci mimo uporządkowanej struktury organizacyjnej, rozbudowanej strategii employer brandingowej, nowego ekspresu do kawy czy „owocowych” czwartków, po pewnym czasie czują się sfrustrowani. Pracownikom zaczyna brakować sensu pracy. Jak go odnaleźć?

Badanie SWPS: sens pracy to nie wysoka pensja i benefity
Wartość pracy wiąże się z przywiązaniem i zaangażowaniem w życie firmy (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Zespół naukowców z Uniwersytetu SWPS zestawił perspektywę tzw. Wielkiej Dwójki (ang. Big Two) - koncepcję postrzegania społecznego z poczuciem sensu wykonywanego zawodu.
  • Psychologowie wykazali, że dla naszego zawodowego dobrostanu znaczenie ma nie tylko realizowanie własnych celów i rozwój kariery (sprawczość).
  • Liczy się również wychodzenie poza „ja” i działanie na rzecz innych (wspólnotowość).

- Nasze badanie pokazało, że wartość pracy wiąże się z przywiązaniem i zaangażowaniem w życie firmy. Dbanie o poczucie sensu jest więc strategią win-win dla pracownika i samej korporacji - tłumaczy dr Agnieszka Czerw, psycholog z Uniwersytetu SWPS w Poznaniu, która z dr Martą Roczniewską, psychologiem z Uniwersytetu SWPS w Sopocie i Instytutu Karolinska w Sztokholmie oraz Malwiną Puchalską-Kamińską, psychologiem z Uniwersytetu SWPS, przeprowadziły badania.

Zespół naukowców przeprowadził łącznie trzy badania za pomocą kwestionariuszy on-line. Analiza objęła ponad 400 osób, które reprezentują różne branże i pracują na zróżnicowanych stanowiskach. Dowiemy się z niej, że postrzegamy sens wykonywanego zawodu dwuwymiarowo: w perspektywie osobistej (rozwój, realizacja ważnego celu) oraz w perspektywie globalnej (znaczenie dla świata i korzyść dla innych). Istotne jest dla nas rozwijanie swojej sprawczości (wykorzystywanie swoich mocnych stron, realizowanie ważnych celów) oraz wspólnotowości (robienie czegoś dobrego np. dla społeczności lub środowiska).

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Tzw. benefity działają krótkotrwale - pracownicy szybko się do nich przyzwyczajają i oczekują coraz większych atrakcji. Tymczasem budowanie sensu pracy zespołów jest długoterminową i korzystną strategią na utrzymanie oraz rozwijanie podwładnych.

W firmach, w których ludzie mają poczucie sensu pracy, naukowcy zaobserwowali większe zaangażowanie i przywiązanie do organizacji. Warto zatem stwarzać pracownikom takie warunki, w jakich będą mogli rozwijać się osobiście, np. poprzez przekazywanie informacji zwrotnych, wspieranie wymiany wiedzy oraz pomaganie innym np. poprzez wolontariat czy akcje proekologiczne.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Badanie SWPS: sens pracy to nie wysoka pensja i benefity

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA