PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Badanie nastrojów w firmach: Rośnie optymizm w przedsiębiorstwach, ale i są problemy

  • Autor: GP
  • 5 cze 2017 15:51

Opublikowano raport z badania firm Randstad i TNS Polska. Ciekawi wzrost nastrojów optymistycznych, ale dobre oceny to jeszcze nie recepta na problemy np. braku pracowników.

Badanie nastrojów w firmach: Rośnie optymizm w przedsiębiorstwach, ale i są problemy
Po raz pierwszy od dłuższego czasu w kwartalnym badaniu Randstad i TNS 11 punktów przewagi mają optymiści patrzący na polską gospodarkę. (fot.: Jens Bergander/flickr.com/CC BY-ND 2.0)
REKLAMA

• W badaniu Randstad i TNS wzięło udział tysiąc polskich przedsiębiorstw.

• Powinno cieszyć, że rośnie liczba optymistów wśród prowadzących działalność, jednocześnie jednak niezmienna pozostaje opinia przedstawicieli firm na temat kondycji ich przedsiębiorstw.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Za główny problem w nadchodzących miesiącach pytani postrzegają chroniczny wręcz brak rąk do pracy. - Apetyty przedsiębiorców na zwiększanie zatrudnienia utrzymują się na bardzo wysokim poziomie - mówi Monika Hryniszyn z Personalna Randstad, podmiotu odpowiedzialnego za badanie.

• Wyniki raportu „Plany Pracodawców” załączamy w postaci pliku .pdf do pobrania w zakładce media.

W czerwcu przedstawiono wyniki 34. edycji sondażu Instytutu Badawczego Randstad i TNS Polska, który badał poziom ocen i spojrzenia na polską gospodarkę i biznes. W ramach badania zadano pytania przedstawicielom tysiąca firm, a wynik powinien uciszyć wszystkich.

Raport zbudowany na podstawie badania nosi nazwę „Plany Pracodawców” i wreszcie górę wzięły w nim głosy pozytywnie. Przez pięć ostatnich odsłon badania różnica między twierdzącymi, że polska gospodarka będzie rosła, a tymi, którzy spodziewali się recesji, była bliska zeru (przeważały głosy negatywne). Tym razem 25 proc. ankietowanych przewidywało poprawę koniunktury, podczas gdy 14 proc oczekiwało jej pogorszenia, co daje 11 punktów przewagi tym pierwszym.

Warto przypomnieć, że od połowy 2013 roku do końca 2015 roku w ogóle badanej próby różnica w postrzeganiu nadchodzących sześciu miesięcy była stale na korzyść optymistów i wynosiła od 9 do 28 punktów.

Jak komentuje Grzegorz Baczewski, zastępca dyrektora generalnego Konfederacji Lewiatan:

- GUS niedawno potwierdził 4-proc. wzrost PKB, co znacznie przekroczyło oczekiwania rynku. Dane oczyszczone z wpływu czynników sezonowych – pokazują nawet wzrost o 4,2 proc. Przy takich danych makroekonomicznych nie dziwi optymizm ankietowanych pracodawców. Przyspieszenie wiązało się głównie z najlepszymi w historii nastrojami konsumentów. Jednak fakt, że za wzrost w 3/4 odpowiadała konsumpcja, a dynamika inwestycji wciąż pozostaje ujemna (-0,4), powoduje, że trwałość podstaw wzrostu w dłuższym okresie może nieco niepokoić. Ostrożny optymizm jest zalecany również dlatego, że wzrost PKB dość wyraźnie był związany z zapasami przedsiębiorstw, które między grudniem a marcem wzrosły o 8,9 mld zł - niemal dwukrotnie silniej niż w poprzednim roku. Oznacza to, że wcześniejszy optymizm przedsiębiorców nie do końca sprawdził się w praktyce i część produkcji nie znalazła nabywców. Dlatego 4-procentowe tempo wzrostu wydaje się bardzo trudne do utrzymania.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Badanie nastrojów w firmach: Rośnie optymizm w przedsiębiorstwach, ale i są problemy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA