Badanie EY: Ataki hakerów? Największe zagrożenie stwarzają pracownicy, ale gdyby wśród nich był haker...

Niefrasobliwość pracowników jest nadal największym zagrożeniem dla bezpieczeństwa informatycznego firm – tak uważa 57 proc. ankietowanych w badaniu EY.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Badanie EY: Ataki hakerów? Największe zagrożenie stwarzają pracownicy, ale gdyby wśród nich był haker...

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

14 lis 2014 10:13


Jak wynika z 17. Światowego Badania Bezpieczeństwa Informacji EY, ryzyko zagrożeń zewnętrznych, takich jak zorganizowane grupy cyberprzestępców, haktywiści czy też hakerzy zatrudniani przez wrogie kraje rośnie.

Przez wiele lat głównymi czynnikami ryzyka dla firm był szybki postęp technologiczny oraz błędy pracowników powodujące wycieki wrażliwych informacji. Teraz ta sytuacja się zmienia, a obawy przed atakami hakerskimi są coraz większe na całym świecie.

- Cyberataki są coraz bardziej natarczywe, skomplikowane, a cyberprzestępcy coraz lepiej zorganizowani – mówi Michał Kurek, dyrektor w zespole zarządzania ryzykiem IT w EY.

Czytaj też: Samozadowolenie pracowników obniża poziom bezpieczeństwa IT

- Dzisiejsi cyberprzestępcy mają dostęp do źródeł finansowania i są o wiele sprytniejsi niż kilka lat temu. Dlatego zorganizowana cyberprzestępczość jest prawie takim samym zagrożeniem dla bezpieczeństwa informacji jak niefrasobliwość pracowników (wg odpowiednio 53 proc. oraz 57 proc. badanych) – dodaje Michał Kurek.

Jak sobie z tym poradzić? Najlepiej zatrudnić hakera

Przestarzałe mechanizmy bezpieczeństwa informacji (według 35 proc. respondentów), nieuważni pracownicy (38 proc.), przetwarzanie danych w chmurze (zdaniem 17 proc.) oraz urządzenia mobilne (16 proc.) to kluczowe obszary ryzyka wskazywane przez respondentów.

Czytaj też: 500 tys. pracowników poczty padło ofiarą hakerów

Niestety, aż 37 proc. organizacji w ogóle nie jest w stanie na bieżąco analizować ryzyka cyberataków, a 27 proc. może to robić tylko czasami. Aleksander Ludynia, menedżer w zespole zarządzania ryzykiem IT w EY mówi, że sposobem na walkę z hakerami jest… zatrudnianie takich osób w organizacji.

- Zatrudnianie hakerów to nie jest nowy pomysł. Tzw. ethical hacking, czyli przeprowadzanie kontrolowanych ataków na systemy bezpieczeństwa organizacji to doskonały sposób na sprawdzenie jak firma radzi sobie z zagrożeniami – mówi Aleksander Ludynia.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.