PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Badanie Deloitte: Firmy zapowiadają cięcie kosztów

  • Autor: GP
  • 20 kwi 2017 10:20

Wedle ogólnoeuropejskiego badania Deloitte szykują się oszczędności w Europie. Wzrost przychodów firm w ostatnich latach pchnie przedsiębiorców do oszczędzania. W Polsce cięcie kosztów będzie, ale nie jest przeprowadzane optymalnie.

Badanie Deloitte: Firmy zapowiadają cięcie kosztów
Deloitte zbadał firmy w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Hiszpanii, Włoszech, Belgii, Holandii, Norwegii, Danii i w Polsce. (fot.:Steve Talas/wikimedia.org/CC BY 2.0)
REKLAMA

• 83 proc. firm europejskich zadeklarowało, że w ciągu najbliższych 24 miesięcy rozpocznie redukcję kosztów.

• Docelowo europejscy przedsiębiorcy chcą zejść poniżej 10 proc. w redukcji. Prawie połowa (48 proc.) respondentów uważa, że największą barierą jest implementacja przyjętych planów, a dla 32 proc. jest to brak zrozumienia strategii redukcji kosztów. W Polsce ten brak zrozumienia miał ponad dwa razy więcej wskazań (71 proc.).

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• W ciągu najbliższych 24 miesięcy aż 71 proc. polskich menedżerów planuje redukcję kosztów we wszystkich działach w swojej firmie.

Wedle danych zebranych przez Deloitte, mimo rosnących przychodów w całej Europie i możliwym potencjale w cięciu kosztów, polskie firmy nie radzą sobie z redukcją wydatków.

W ciągu ostatnich dwóch lat 67 proc. dużych firm europejskich odnotowało wzrost przychodów, a 76 proc. przewiduje ich wzrost w ciągu najbliższych dwudziestu czterech miesięcy. Nad Wisłą ten optymizm podziela 86 proc. przedsiębiorców. Jednak gospodarcza niepewność skłania firmy na Starym Kontynencie do koncentrowania się na redukcji kosztów.

Jak wynika z badania firmy doradczej Deloitte „Thriving in uncertainty. Deloitte’s first biennial cost survey” dla polskich i europejskich firm cięcie kosztów jest sposobem na osiągnięcie wzrostu i poprawę wydajności. Jednocześnie aż 57 proc. firm w Europie przyznaje, że nie są dostatecznie skuteczne w obniżaniu kosztów.

Aby rosnąć, muszą oszczędzać

83 proc. firm europejskich zadeklarowało, że w ciągu najbliższych 24 miesięcy rozpocznie proces redukcji kosztów. W Polsce przeważająca większość ankietowanych przedsiębiorców udzieliła analogicznej odpowiedzi. Dla europejskich menedżerów najważniejszym priorytetem na najbliższe dwa lata jest wzrost sprzedaży (30 proc.), rentowność oraz redukcja kosztów (po 28 proc.). W Polsce głosy te rozkładały się nieco inaczej.

Jako najważniejszy priorytet polscy respondenci wskazywali rentowność (57 proc.), przed redukcją kosztów (43 proc.) oraz wzrostem sprzedaży (29 proc.).

Czytaj też: Co zrobić w przypadku koniecznej sukcesji firmy?

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Badanie Deloitte: Firmy zapowiadają cięcie kosztów

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA