×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Badanie: branża IT z najniższym wskaźnikiem pracy podczas urlopów

  • Autor: pap/pt
  • 17 sie 2019 16:59

Podczas urlopu średnio 48 proc. pracujących Polaków odbiera telefony, a maile - 35 proc. Najrzadziej na pracę w czasie urlopu decydują się0 przedstawiciele branży IT - wynika z danych Randstad zgromadzonych w "Monitorze Rynku Pracy".

Badanie: branża IT z najniższym wskaźnikiem pracy podczas urlopów
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

"Do firmowych maili zagląda 38 proc. przebywających na urlopie programistów, a służbowe telefony odbiera 42 proc. z nich. W porównaniu do innych branż to niewiele" - ocenił rzecznik prasowy Randstad Mateusz Żydek. Pracownicy zatrudnieni w finansach i ubezpieczeniach odbierają 58 proc. służbowych połączeń. 53 proc. osób z firm związanych zawodowo z kulturą, rozrywką, rekreacją i sportem sprawdza podczas wypoczynku zawartość skrzynki pocztowej - dodał.

Z najnowszego "Monitora Rynku Pracy" wynika ponadto, że około 75 proc. polskich pracowników przyznaje się do pracy po godzinach, a 44 proc. z nich podkreśla, że to standard w ich firmach. 14 proc. należących do grupy pracujących po godzinach funkcjonuje w tym trybie prawie codziennie, 21 proc. zostaje po godzinach co najmniej raz w tygodniu, a kolejne 21 proc. - minimum raz w miesiącu. Dotyczy to głównie kierowników średniego szczebla (89 proc.), pracowników z branży reklamowej i mediów (87 proc.) oraz mistrzów i brygadzistów (86 proc.). Blisko połowa (48 proc.) dostaje za to dodatkowe wynagrodzenie, a część może odebrać za to dodatkowy, płatny dzień wolny - wynika z publikacji.

Po godzinach pracuje także ok. 68 proc. programistów, ale jak zwraca uwagę Marcin Kosedowski z Kodilla.com, najczęściej robią to z własnej woli. "Według ostatniego raportu Stack Overflow dla ponad 80 proc. programistów kodowanie to nie tylko praca, ale hobby i pasja, która zresztą przynosi dodatkowe profity, bo za projekty realizowane w domu na zasadzie freelance otrzymują bardzo często całkiem niezłe honorarium. Ale to także jeden z warunków do osiągnięcia wyższego szczebla na drabinie kariery w IT. Programiści zdają sobie sprawę, że nie mogą poprzestawać na pracy od 8 do 16, przez osiem godzin dziennie" - podkreślił.

W ostatnim półroczu na zmianę pracodawcy zdecydował się co piąty polski pracownik. Największe rotacje dotyczyły kasjerów, sprzedawców, pracowników obsługi klienta (38 proc. z nich zmieniło pracę w ciągu pół roku), zatrudnionych w branży finansowej i ubezpieczeniowej (34 proc.) i ochronie (28 proc.). W tym okresie najrzadziej pracodawcę zmieniali natomiast zatrudnieni w kulturze, rozrywce, rekreacji i sporcie (4 proc.), edukacji (5 proc.) oraz telekomunikacji i IT (5 proc.).

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Badanie: branża IT z najniższym wskaźnikiem pracy podczas urlopów
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA