×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Awans w bok lepszy niż w górę? Może tak być

Coraz więcej firm otwiera swoim pracownikom możliwości awansu poziomego - zmiany ról, rejonów działania czy typów aktywności, a nawet promuje takie zmiany.

Awans w bok lepszy niż w górę? Może tak być
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
  • Jak wynika z najnowszego „Monitora Rynku Pracy” firmy Randstad, w ostatnim półroczu co piąty pracownik zmienił stanowisko u obecnego pracodawcy.
  • Dla wielu osób możliwość podejmowania nowych wyzwań jest bardziej motywująca niż pragnienie większej władzy czy wpływu na kolejny obszar firmy.
  • Pracownicy nie powinni ograniczać się do myślenia o byciu specjalistą jednej dziedziny czy technologii, bo ten obszar ekspertyzy może za kilka lat być już historią.

Awans pionowy najczęściej kojarzony jest z prestiżem, większym wynagrodzeniem i jeszcze większymi możliwościami zawodowymi - jednoznacznie utożsamiany z sukcesem. Jednak są i pułapki.

- Jedną z nich opisał już w latach 50. C.N. Parkinson, który na podstawie obserwacji brytyjskiej biurokracji rządowej sformułował tezę, że wielu awansowanych wewnętrznie pracowników kończy swoją karierę o szczebel wyżej niż realny poziom ich kompetencji. Zdumiewające, jak często słyszymy o takich przypadkach we współczesnych korporacjach - świetny handlowiec niekoniecznie sprawdzi się jako szef zespołu handlowców, doskonały księgowy może zawieść jako dyrektor finansowy, znakomity inżynier niekoniecznie będzie najlepszym kierownikiem produkcji. Są to tezy, z którymi każdy z praktyków biznesu zapewne się zgodzi, chociaż z wielu względów trudno wyobrazić sobie naukowe badania, które to statystycznie potwierdzą – wyjaśnia Paweł Gniazdowski, ekspert zarządzania karierą, country head w Lee Hecht Harrison DBM Polska.

W takich sytuacjach pomocny może okazać się awans wewnętrzny, czyli przesunięcia pracowników do nowych zadań lub regionów. Jak wynika z najnowszego „Monitora Rynku Pracy” firmy Randstad, w ostatnim półroczu co piąty pracownik zmienił stanowisko u obecnego pracodawcy. 

1.jpg
1.jpg

Rolę u obecnego pracodawcy najczęściej zmieniali inżynierowie (39 proc.), kierownicy średniego szczebla (28 proc.), specjaliści (25 proc.), mistrzowie i brygadziści (25 proc.), a także osoby zatrudnione obecnie w branży energetycznej (26 proc.), reklamie i mediach (26 proc.) oraz transporcie i logistyce (25 proc.).

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Awans w bok lepszy niż w górę? Może tak być

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA