Awans, podwyżka, rozwój, a może work-life-balance? Co wybierają Polacy

Rozwijanie umiejętności, równowaga między życiem prywatnym a pracą zawodową oraz elastyczne warunki pracy są cenione przez Polaków bardziej niż większe zarobki czy awans - tak wynika z ankiety Kelly Global Workforce Index (KGWI).
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Awans, podwyżka, rozwój, a może work-life-balance? Co wybierają Polacy

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

20 sty 2015 17:39


Ponad połowa z 1500 osób ankietowanych w Polsce, (65 proc.) twierdzi, że byłaby gotowa zrezygnować z wyższego wynagrodzenia czy awansu w zamian za możliwość rozwijania nowych umiejętności.

42 proc. odpowiedzi w skali Polski udzieliły osoby, które w zamian za podwyżkę czy awans oczekują zachowania większej równowagi pomiędzy życiem prywatnym a pracą, 31 proc. ankietowanych oczekuje bardziej elastycznego grafiku pracy, a 27 proc. liczy na pracę w zróżnicowanej społeczności zawodowej.

- W zasadzie nie mam wątpliwości, że wysokość wynagrodzenia jest kluczowym czynnikiem mającym wpływ na pozyskanie i retencje pracowników. Ciekawostką jest fakt, że rozwój osobisty i zawodowy jest na tyle atrakcyjny, że wielu pracowników jest skłonnych do ustępstw dotyczących innych korzyści pracowniczych - mówi Agnieszka Walter, Country General Manager Kelly Services Poland.

W skali Europy najwięcej osób, które deklarują chęć rozwoju nowych umiejętności kosztem wynagrodzenia i awansu odnotowujemy w Portugalii (72 proc.), Polsce (65 proc.), Danii (63 proc.) oraz Belgii i Szwecji (po 61 proc.).

KGWI zebrała również informacje na temat preferencji co do wielkości firmy, jej geograficznego położenia oraz stylu zarządzania obowiązującego w danej organizacji.

Pod względem zasięgu geograficznego działania firmy, 18 proc. ankietowanych w Polsce nie ma żadnych preferencji co do wyboru pracodawcy. Aż 59 proc. osób, wybrałoby pracę dla firmy o globalnym zasięgu, a 23 proc. deklaruje chęć pracy w firmach o zasięgu krajowym lub regionalnym.

Co do wielkości firmy, to aż 63 proc. osób preferuje duże i średnie firmy, jedynie 13 proc. preferuje organizacje zaliczające się do sektora MSP. Badanie wykazało niechęć pracowników z wieloletnim doświadczeniem do pracy w firmach dopiero wchodzących na rynek (start up’ów) oraz mikroprzedsiębiorstw.

Najmniej atrakcyjne są firmy o silnie konkurencyjnej strukturze, w której korzyści zawodowe i ryzyko związane z ich osiągnięciem są wysokie. Dobrą wiadomością dla globalnych pracodawców starających się rozwiązać problem znacznych różnic w umiejętnościach pracowników z różnych części świata jest fakt, że ankietowane osoby deklarują chęć relokacji związanej ze zmianą pracy.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.