×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Awans nie musi być w górę. Są inne możliwości

Choć dla większości zatrudnionych awans to przejście na wyższe stanowisko, to w wyniku trendu spłaszczania struktur organizacyjnych w wielu firmach możliwości awansu pionowego są znacznie ograniczone. Jakie są alternatywy?

Awans nie musi być w górę. Są inne możliwości
Na popularności zyskują awanse w ramach ścieżki eksperckiej czy specjalistycznej (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Najczęściej z awansem kojarzymy zmianę stanowiska na wyższe w hierarchii firmy - awans pionowy (menedżerski).
  • Są jednak inne, równie ciekawe typy awansów i ścieżek kariery, np. kariera pozioma dla ludzi ciekawych nowości, nastawionych na zmiany i ciągły rozwój kompetencji.
  • Kolejny rodzaj promocji to awans ekspercki (specjalizacja) - pracownik staje się coraz bardziej niezależnym i samodzielnym konsultantem w wybranej dziedzinie.

Awans to szczególnie istotna forma docenienia pracownika przez pracodawcę dla 82 proc. Polaków – wynika z badania Pracuj.pl. Ważniejsza jest tylko podwyżka (90 proc. wskazań) i premie (86 proc.).

Autorzy badania zapytali respondentów także o to, jak zareagowaliby na problemy z awansem w obecnej pracy. Najwięcej z nich (31 proc.) zdecydowałoby się zmienić pracodawcę, tylko nieco mniej (28 proc.) - spróbowałoby zmienić specjalizację, a co piąty (22 proc.) w ogóle nie uważa osiągania wyższych stanowisk za istotne.

Z kolei badanie Hays Poland pokazuje, że Polacy dostrzegają sprzyjającą im sytuację na rynku pracy i odważnie planują swoją karierę, m.in. ubiegając się o awans i związany z nim rozwój zawodowy. Kobiety o awans starają się równie często, co mężczyźni. W ciągu ostatnich 12 miesięcy działania w tym kierunku podjęło 38 proc. pań i 35 proc. panów. Jednocześnie pomimo ambicji Polek, w ostateczności awansują one rzadziej od współpracowników płci męskiej. W okresie ostatnich 12 miesięcy awans otrzymało bowiem kolejno 37 proc. kobiet i 44 proc. mężczyzn.

Awans pionowy

Awans to szeroko pojęta zmiana warunków pracy na korzystniejsze z punktu widzenia pracownika. Najczęściej z awansem kojarzymy więc zmianę stanowiska na wyższe w hierarchii firmy - awans pionowy (menedżerski). Ten rodzaj promocji najczęściej kojarzony jest z prestiżem, większym wynagrodzeniem i jeszcze większymi możliwościami zawodowymi – jest jednoznacznie utożsamiany z sukcesem.

Czytaj też: Awans wewnętrzny pułapką? Zarządzanie kolegami to prawdziwe wyzwanie

Musimy jednak pamiętać, że liczba stanowisk menedżerskich w organizacji jest ograniczona. Firmy, które proponują tylko awanse pionowe, borykają się z odpływem kadry, ponieważ ludzie, którzy nie otrzymują nowego stanowiska, często decydują się na zmianę pracy.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Awans nie musi być w górę. Są inne możliwości

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • IMHO 2020-02-11 09:07:01

    Najważniejsze żeby była podwyżka wynagrodzenia.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA