×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Automatyzacja w liczbach. 375 milionów etatów zniknie do 2030 r.

  • Gabriel Paździor
    GP
  • 29 lis 2017 10:25

Amerykański instytut badawczy McKinsey Global Institute wieszczy, że w 13 lat, do 2030 r., zniknie 375 milionów etatów, tylko w USA.

Automatyzacja w liczbach. 375 milionów etatów zniknie do 2030 r.
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Naukowcy z prywatnej jednostki analitycznej są zdania, że stoimy na progu wielkiej zmiany na rynku pracy. Ostatnią tak zasadniczą rewolucję rynek w USA widział 30 lat temu.

• Przykłady automatyzacji implementowały w tym roku Uber czy Amazon.

 

W zarządzaniu ludźmi automatyzacja jest obecna od lat. Kolejne badania przekonują, z jednej strony, że etatów po rewolucji zabraknie, gdy inne sugerują przeciwny stan rzeczy - po robotyzacji etatów ma być więcej.

W ostatnich dniach listopada pierwszą grupę naukowych badań zasilił raport amerykański przeprowadzony przez McKinsey Global Institute. Główna prognoza raportu zakłada praktycznie wyparowanie do 2030 roku 375 milionów miejsc pracy w USA.

- Najbardziej zagrożone automatyzacją są prace fizyczne - przekonywał portal CNN, który donosił o wynikach badania w środę (29 listopada). - Przestaną być potrzebni operatorzy maszyn, sprzedawcy w restauracjach serwujących szybkie posiłki - wyliczono najbardziej zagrożone profesje.

Kolejnym elementem, jakiego wedle ustaleń badania nie uda się uniknąć, będzie reedukacja już pracujących. Instytut McKinsey sugeruje, by już teraz zacząć przygotowywać prawne rozwiązania na tę ewentualność.

- Mam wrażenie, że model edukacji, w którym przez dwie dekady życia się uczymy, by potem przez cztery lub pięć dekad pracować ma już ukazujące się błędy - zaznaczała w notce informującej o raporcie Susan Lund pracująca dla think-tanku, współautorka badania. - Myślę, że musimy zacząć rozumować innymi kategoriami o edukacji. Należy zacząć postrzegać edukację jako integralny element kariery zawodowej, nie jako jej wstęp - konkludowała Lund.

W ramach prognozy McKinsey Global Institute wieszczy, że w nachodzących latach zobaczymy na całym świecie zmianę podejścia do pracy, której efektów nie sposób przewidzieć. Autorzy porównują ten skok do podobnego w skali efektu, który dotknął USA w latach 80. i 90. XX w. Wówczas gospodarka ekonomicznego giganta przekształcała się z modelu przemysłowego na model usługowy.

Instytut, jakich mało

McKinsey Global Institute to jednostka badawcza powiązana z McKinsey & Company. Ostatni podmiot gospodarczy to międzynarodowa firma konsultingowa. Raporty o różnych dziedzinach gospodarki instytutu wykazały się jakością, która przyniosła badaczom tytuł najlepszej amerykańskiej prywatnej instytucji badawczej w 2016 r. To wyróżnienie Instytutowi McKinsey przyznał amerykański Uniwersytet w Pensylwanii. W styczniu 2017 r. ogłoszono tę nagrodę.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Automatyzacja w liczbach. 375 milionów etatów zniknie do 2030 r.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA