PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Automatyzacja nabiera rozpędu. Powstanie więcej nowych miejsc pracy

  • Justyna Koc
    jk
  • 27 kwi 2021 10:42

Wśród firm, które chcą się automatyzować i digitalizować, niemal wszystkie (97 proc.) zamierzają zwiększyć lub utrzymać zatrudnienie na obecnym poziomie. To wniosek płynący z najnowszego raportu ManpowerGroup „Rewolucja Umiejętności – restart pod znakiem trzech P: przedłuż, przekwalifikuj, przeorganizuj”.

Automatyzacja nabiera rozpędu. Powstanie więcej nowych miejsc pracy
Duże organizacje w Polsce, zatrudniające powyżej 250 pracowników, planują szerzej zakrojoną cyfryzację oraz najbardziej w jej wyniku zwiększają zatrudnienie (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • W wyniku pandemii 27 proc. firm w Polsce oraz 35 proc. w ujęciu globalnym zdecydowało się na przyspieszenie decyzji o wdrożeniu automatyzacji i digitalizacji.
  • Jednocześnie COVID-19 doprowadził do wstrzymania tych planów w przypadku 21 proc. pracodawców nad Wisłą i 17 proc. na świecie.
  • Jak mówi Iwona Janas, dyrektor generalna ManpowerGroup na Polskę, automatyzacja i digitalizacja nie zabiorą pracy człowiekowi, ale zmienią ją w znaczny sposób, czyniąc ją bardziej jakościową i wymagającą nieustannego uczenia się.

W wyniku automatyzacji i digitalizacji procesów powstanie więcej nowych miejsc pracy - potwierdzili pracodawcy zapytani przez ManpowerGroup o wpływ tych rozwiązań na zatrudnienie w ich firmach. W gronie polskich przedsiębiorców, którzy korzystają z dobrodziejstw najnowszych technologii, 97 proc. prognozuje, że w wyniku automatyzacji i digitalizacji liczba pracowników w ich firmach wzrośnie lub utrzyma się na obecnym poziomie.

Nieco mniej optymistyczne plany mają przedsiębiorstwa w ujęciu globalnym, gdzie 86 proc. spodziewa się tak pozytywnego wpływu na zatrudnienie. Na drugim biegunie jest 2 proc. firm nad Wisłą, które szacują, że automatyzacja i digitalizacja doprowadzą do redukcji etatów. Podobnego zdania jest 11 proc. pracodawców na świecie.

Czytaj też: Polacy nie boją się robotów, bo nie wiedzą wszystkiego

- Transformacja cyfrowa zachodzi w bezprecedensowym tempie, a organizacje, które chcą się digitalizować zapewniają sobie większą elastyczność w obliczu nadchodzących zmian. Pandemia pokazała, że firmy, które stawiały na digitalizację jeszcze przed wybuchem kryzysu zdrowotnego, lepiej poradziły sobie z dynamiką przemian spowodowanych światowym lockdownem. Przedsiębiorstwa, które więcej inwestują w cyfryzację, umiejętności zespołów i innowacje, zdobywają większy udział w rynku. Automatyzacja i digitalizacja nie zabiorą pracy człowiekowi, ale zmienią ją w znaczny sposób, czyniąc bardziej jakościową i wymagającą nieustannego uczenia się - mówi Iwona Janas, dyrektor generalna ManpowerGroup na Polskę. 

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Automatyzacja nabiera rozpędu. Powstanie więcej nowych miejsc pracy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA