PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Automatyzacja i robotyzacja zagrożeniem dla młodych ludzi

Raport z Kanady dowodzi niezbicie, że automatyzacja i robotyzacja wpłyną na rynek pracy.

  • Autor: bad/PAP
  • 2 kwi 2017 12:49
Automatyzacja i robotyzacja zagrożeniem dla młodych ludzi
Automatyzacja i robotyzacja będzie więc zagrożeniem przede wszystkim dla młodych ludzi. Fot. pixabay
REKLAMA

• W Kanadzie stawia się na nowoczesne technologie.

• Tegoroczny budżet federalny przewidział 125 mln dolarów kanadyjskich na badania nad sztuczną inteligencją.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Jednak automatyzacja i robotyzacja wpłyną w ciągu najbliższych 10-20 lat na miejsca pracy aż 42 proc. zatrudnionych osób, głównie ludzi młodych – wynika z raportu Brookfield Institute w Toronto.

Prognozy dla rynku pracy w warunkach zmieniającej się gospodarki są dla Kanady coraz istotniejsze. Widoczne są trendy będące skutkiem ubocznym amerykańskiej polityki imigracyjnej. Dziennik "Globe and Mail" pisał kilka tygodni temu o planach Kolumbii Brytyjskiej, która chce tworzyć ośrodki nowych technologii. Cytował m.in. przedsiębiorcę z Silicon Valley, który oferuje usługi doradcze imigrantom zainteresowanym przeniesieniem się do Kanady; podkreślał on, że "to imigranci o już wysokich dochodach, którzy przeprowadzają się razem ze swoją pracą".

W styczniu ponad 3 tys. przedstawicieli kanadyjskiego sektora technologicznego wezwało w liście otwartym rząd federalny do tworzenia ułatwień dla specjalistów. W liście podkreślono, że "kanadyjskie firmy technologiczne rozumieją wagę otwartości i różnorodności myśli, oraz to, że talent i umiejętności nie mają granic". Takie ułatwienia wizowe już są.

Kanada chce budować swoją pozycję w dziedzinie nowych technologii. Dotychczas wielu dobrze wykształconych w tym kraju specjalistów emigrowało do USA. Obecnie powstają atrakcyjne możliwości pracy na miejscu.

Tegoroczny budżet federalny przewidział 125 mln dolarów kanadyjskich na badania nad sztuczną inteligencją. Jeden z instytutów prowadzących badania mieści się w Toronto, drugi w Edmonton, a trzeci w Montrealu. Dodatkowo 50 mln dolarów na instytut w Toronto przeznacza rząd Ontario, w badania angażują się też finansowo firmy sektora.

W ub.r. sektor technologiczny w Kanadzie zatrudniał ponad 860 tys. Kanadyjczyków (5,6 proc. miejsc pracy ogółem) i wytworzył 7,1 proc. PKB.

Technologicznymi wyzwaniami zajęli się analitycy Brookfield Institute for Innovation + Entrepreneurship, który działa przy Ryerson University w Toronto. W swoim najnowszym raporcie instytut przypomina, między 2003 a 2009 rokiem w Kanadzie ubyło 380 tys. miejsc pracy w fabrykach. Obecne trendy w technologiach pozwalają już na niezatrudnianie pracowników nawet na stanowiskach administracyjnych.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Automatyzacja i robotyzacja zagrożeniem dla młodych ludzi

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • gf 2017-04-03 02:09:10

    walic muska zuckerberga i innych piewcow sztucznej inteligencji.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA