×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Automatyzacja działań przestępczych to fakt. Jak jej zaradzić?

  • Autor: GP
  • 1 cze 2017 10:59

Kolejne zawody są zagrożone automatyzacją, pojawia się ona także w działaniach nielegalnych. By jej zaradzić w świecie przestępczym, eksperci sugerują inwestowanie w bezpieczeństwo systemów i sieci IT firmy.

Automatyzacja działań przestępczych to fakt. Jak jej zaradzić?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Wraz z rozwojem sztucznej inteligencji musiała pojawić się opcja jej wykorzystania do działań przestępczych. Andy Powell z Capgemini UK sugeruje, że SI będzie wykorzystywana do phishingu.

• By nie paść ofiarą takich działań, doradcy ds. bezpieczeństwa informatycznego sugerują firmom dbanie o aplikacje używane w pracy przez pracowników.

Z każdym miesiącem słyszymy o kolejnych zawodach, które mogą zostać zautomatyzowane. W kwietniu pisaliśmy o tym zagrożeniu w Polsce - 40 proc. miejsc pracy w naszym kraju może być narażonych na zniknięcie. Wcześniej w tym roku analizowaliśmy, jak robotyzacja odbija się na pracy młodych ludzi. Tymczasem automatyzacja zaczyna już służyć przestępcom.

Co więc zrobić w sytuacji, gdy inteligentne maszyny zostaną wykorzystane przez cyberprzestępców?

- Sztuczna inteligencja wzmocni złośliwe oprogramowanie i będzie wykorzystywać pozyskane dane do wysyłania e-maili z phishingiem, które będą wyglądać jak autentyczne wiadomości wysłane przez człowieka - zwraca uwagę w artykule opublikowanym na łamach portalu bbc.com.pl szef ds. bezpieczeństwa cybernetycznego w Capgemini UK, Andy Powell.

Idąc za tokiem jego rozumowania mamy już do czynienia z realnym problemem, który może zagrozić przedsiębiorstwom i np. dostępowi w ich wewnętrznej komunikacji do wrażliwych, biznesowych danych.

Jak się więc bronić przed wykradzeniem danych? Ekspert firmy BalaBit, zajmującej się rozwiązaniami teleinformatycznymi dla firm sugeruje, by zastosować nowatorskie sposoby rozpoznawania zagrożeń w sieci.

Dokładniej rzecz ujmując specjaliści od bezpieczeństwa IT firmy powinni zrobić dwie rzeczy:

Po pierwsze, podnieść poprzeczkę, jeśli chodzi o bezpieczeństwo systemu operacyjnego i aplikacji używanych w pracy. Złośliwe oprogramowanie bezlitośnie wykorzystuje wady i luki pozostawione w takich systemach, stąd nacisk na ich łatanie. Należy przeprowadzać bardziej rygorystyczne testy, aby wyeliminować jak najwięcej błędów logicznych i błędów w programowaniu, które mogłyby być wykorzystane przez cyberprzestępców.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Automatyzacja działań przestępczych to fakt. Jak jej zaradzić?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA