Kolejne zawody są zagrożone automatyzacją, pojawia się ona także w działaniach nielegalnych. By jej zaradzić w świecie przestępczym, eksperci sugerują inwestowanie w bezpieczeństwo systemów i sieci IT firmy.

• Wraz z rozwojem sztucznej inteligencji musiała pojawić się opcja jej wykorzystania do działań przestępczych. Andy Powell z Capgemini UK sugeruje, że SI będzie wykorzystywana do phishingu.
• By nie paść ofiarą takich działań, doradcy ds. bezpieczeństwa informatycznego sugerują firmom dbanie o aplikacje używane w pracy przez pracowników.
Z każdym miesiącem słyszymy o kolejnych zawodach, które mogą zostać zautomatyzowane. W kwietniu pisaliśmy o tym zagrożeniu w Polsce - 40 proc. miejsc pracy w naszym kraju może być narażonych na zniknięcie. Wcześniej w tym roku analizowaliśmy, jak robotyzacja odbija się na pracy młodych ludzi. Tymczasem automatyzacja zaczyna już służyć przestępcom.
Co więc zrobić w sytuacji, gdy inteligentne maszyny zostaną wykorzystane przez cyberprzestępców?
- Sztuczna inteligencja wzmocni złośliwe oprogramowanie i będzie wykorzystywać pozyskane dane do wysyłania e-maili z phishingiem, które będą wyglądać jak autentyczne wiadomości wysłane przez człowieka - zwraca uwagę w artykule opublikowanym na łamach portalu bbc.com.pl szef ds. bezpieczeństwa cybernetycznego w Capgemini UK, Andy Powell.
Idąc za tokiem jego rozumowania mamy już do czynienia z realnym problemem, który może zagrozić przedsiębiorstwom i np. dostępowi w ich wewnętrznej komunikacji do wrażliwych, biznesowych danych.
Jak się więc bronić przed wykradzeniem danych? Ekspert firmy BalaBit, zajmującej się rozwiązaniami teleinformatycznymi dla firm sugeruje, by zastosować nowatorskie sposoby rozpoznawania zagrożeń w sieci.
Dokładniej rzecz ujmując specjaliści od bezpieczeństwa IT firmy powinni zrobić dwie rzeczy:
Po pierwsze, podnieść poprzeczkę, jeśli chodzi o bezpieczeństwo systemu operacyjnego i aplikacji używanych w pracy. Złośliwe oprogramowanie bezlitośnie wykorzystuje wady i luki pozostawione w takich systemach, stąd nacisk na ich łatanie. Należy przeprowadzać bardziej rygorystyczne testy, aby wyeliminować jak najwięcej błędów logicznych i błędów w programowaniu, które mogłyby być wykorzystane przez cyberprzestępców.


KOMENTARZE (0)