Firma wprowadziła niezbędne modyfikacje, a ARiMR osiągnęła wymagane przez UE wskaźniki dopłat w Kampanii 2015. Polscy producenci rolni otrzymali w terminie należne im środki finansowe. Konieczność wdrażania nowych modułów informatycznych była efektem zmian w zasadach przyznawania płatności.
- Zakres zmian i rozbudowy systemu SIA niezbędny do wdrożenia był ogromny, kilkunastokrotnie większy niż w poprzednich latach. Powstało ryzyko, że do 30 czerwca ARiMR nie wykona wypłat ponad 95 proc. koperty finansowej, co powodowałoby sankcje ze strony UE - komentuje Witold Malina, dyrektor Pionu Rolnictwo w Asseco Poland.
Zobacz też: Obchody 40. rocznicy wystąpień robotniczych z czerwca 1976 r.
- Pomimo ogromnej presji udało nam się zakończyć ten projekt sukcesem i ARiMR otrzymała system informatyczny, pozwalający na wypłatę ok. 98 proc. dopłat do pierwszych dni czerwca. O skali rozbudowy systemu informatycznego niech świadczy fakt, że komisarz UE ds. rolnictwa i rozwoju wsi przesunął termin z 30 czerwca do 15 października, bo wiele krajów UE nie poradziło sobie z tym wyzwaniem. W Polsce się udało. Nie byłoby to możliwie bez ogromnego zaangażowania ARiMR oraz naszych specjalistów. Dzięki konstruktywnemu podejściu kierownictwa ARiMR i współpracy obydwu zespołów, mogliśmy na bieżąco reagować na wszystkie pojawiające się wyzwania i etapowo wdrażać kolejne moduły systemu - dodaje.
Obecnie ponad 99 proc. beneficjentów otrzymało dopłaty. Na ich konta trafiło ok. 14 mld zł płatności bezpośrednich. - Był taki czas, że zastanawialiśmy się, czy w ogóle wypłacimy te środki – informuje Daniel Obajtek, prezes ARiMR.
Czytaj cały artykuł tutaj.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.