Aon Hewitt ogłasza start 9. edycji Programu Najlepsi Pracodawcy

Do tej pory w programie uczestniczyło ponad 250 tys. pracowników i 4 tys. menedżerów, których firma przebadała w ponad 700 badaniach. Wyłoniono już 85 najlepszych pracodawców. Kto zwycięży w tym roku?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Aon Hewitt ogłasza start 9. edycji Programu Najlepsi Pracodawcy

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

16 sty 2014 15:03


Według metodologii Aon Hewitt, aby otrzymać tytuł Najlepszego Pracodawcy firma musi spełnić trzy warunki. Najważniejszym z nich jest wskaźnik zaangażowania pracowników na poziomie przekraczającym 65 proc. Co ważne, jakość i efektywność praktyk zarządzania związanych z budowaniem zaangażowania pracowników oceniają sami pracownicy, co zapewnia rankingowi całkowity obiektywizm.

Czytaj też: Oto najlepsi pracodawcy w Polsce

Program umożliwia wszystkim uczestniczącym organizacjom kompleksową diagnozę i identyfikację kluczowych czynników wpływających na zaangażowanie personelu oraz pomaga budować dobre i angażujące środowisko pracy.

- W ostatniej, 8. edycji badania w 2013 r. aż 17 organizacji spełniło rygorystyczne wymogi metodologii Aon Hewitt uprawniające firmę do posługiwania się tytułem Najlepszego Pracodawcy - mówi Zofia Dukielska, menedżer Programu Najlepsi Pracodawcy.

- Duża liczba uczestników zeszłorocznego badania, jak również wyłonienie aż 17 laureatów cieszy nas jako organizatora konkursu oraz firmę doradczą, która od lat kształtuje na polskim rynku świadomość wagi tworzenia angażującego i przyjaznego środowiska pracy - dodaje Dukielska.

Wyniki ostatnich edycji Programu Najlepsi Pracodawcy pokazują, że wskaźnik zaangażowania wśród pracowników firm działających na polskim rynku systematycznie rósł w ostatnich 4 latach.

W zeszłym roku w badanych organizacjach wynosił 51 proc., co oznacza wzrost w stosunku do roku 2012 o 3 pkt. proc. W stosunku do roku 2010 natomiast wskaźnik zaangażowania wzrósł aż o 7 pkt. proc.

Wskaźnik zaangażowania dla Najlepszych Pracodawców 2013 ukształtował się na poziomie 77 proc. Oznacza to wzrost o 4 punkty procentowe w stosunku do roku 2012. Jest to wynik najwyższy z dotychczas odnotowanych w badaniu prowadzonym na rynku polskim.

- Rekordowe wyniki edycji 2013 oznaczają m.in., że coraz więcej firm przykłada wagę do posiadania zaangażowanych pracowników i menedżerów, jak również skutecznie realizuje strategie budowania ich zaangażowania w pracę. Tytuł Najlepszego Pracodawcy jest efektem działań podejmowanych codziennie przez organizację - ich odzwierciedleniem i ukoronowaniem, nagrodą przyznawaną przez najsurowszego z sędziów - samych pracowników - tłumaczy Zofia Dukielska.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.