×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Analityka predyktywna to krok w stronę przyszłości zarządzania?

  • Justyna Koc
    jk
  • 15 gru 2017 17:58

– Zastosowanie analityki predyktywnej w HR jest skomplikowane, ale nie niemożliwe. Gdy się to udaje, jest to pierwszy krok w stronę przyszłości zarządzania zasobami ludzkimi – przekonuje Michał Gołgowski, dyrektor zarządzający Spring Professional.

Analityka predyktywna to krok w stronę przyszłości zarządzania?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Analityka predyktywna to przepowiadanie przyszłości na podstawie posiadanych informacji.

• Warto przykładowo analizować zachowanie pracowników i na podstawie zgromadzonych danych wysnuwać wnioski.

• Dobrym przykładem jest firma Sysco, światowy gigant dystrybucji żywności, która wdrożyła zaawansowane narzędzia do kontroli warunków pracy swoich 51 tys. pracowników.

• Dzięki temu udało jej się w ciągu 6 lat zaoszczędzić 50 milionów dolarów.

Najprostszą definicją analityki predyktywnej jest przepowiadanie przyszłości na podstawie posiadanych informacji.

– Dobrymi przykładami są prognoza pogody i astronomia. W jednym i drugim przypadku, na podstawie zebranych danych, budowane są modele, które pozwalają przewidzieć rozwój wypadków. W przypadku prognozy pogody jest to informacja o opadach lub temperaturze, a w przypadku astronomii o dacie najbliższego zaćmienia słońca – tłumaczy Michał Gołgowski, dyrektor zarządzający Spring Professional. - Dzięki rewolucji big data, po analitykę predyktywną coraz częściej sięgają także przedsiębiorstwa.

Czytaj też: HR oparty na dowodach przynosi zaskakujące efekty. Czas na rewolucję w branży?

Same zastosowania analityki predyktywnej nie muszą być skomplikowane, wymagają jednak, aby firma posiadała dane i potrafiła wyciągać z nich wnioski. Przykładem może być zbieranie informacji na temat zużywających się w firmie materiałów biurowych, takich jak toner, papier do drukarek czy notatniki.

– Zamiast zamawiać je doraźnie, gdy się skończą, można raz na miesiąc zamawiać kilka sztuk mających uzupełnić bieżące zużycie. Pozwala to zoptymalizować koszty i uniknąć sytuacji, gdy nagle kończy się papier do drukarki lub w całym biurze nie ma ani jednego spinacza – tłumaczy Michał Gołgowski – Przykład ten można łatwo ekstrapolować na produkcję, gdy zamiast ryzy papieru, zamawiane są części i materiały.

Analityka predyktywna a HR

Zdaniem eksperta, analitykę predyktywną z powodzeniem można zastosować również w HR. Wymaga to jednak znacznie większego wysiłku i umiejętności niż wdrożenie tego typu narzędzi w dziale produkcyjnym czy biurowym.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Analityka predyktywna to krok w stronę przyszłości zarządzania?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Zeghar 2017-12-16 13:53:40

    Nie no, widać że to bajania HR oderwanego od rzeczywistości. Regularne zamawianie tej samej ilości materiałów? Zdawało mi się, że mając monitoring wielkości zapasów normą jest składanie zamówień dopiero gdy spadną poniżej pewnego poziomu. No chyba że ktoś z lenistwa lubi ponosić niepotrzebne koszty.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA