PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Agencje zatrudnienia pod lupą. Nieuczciwe praktyki psują wizerunek branży

Rynek agencji zatrudnienia w Polsce jest bardzo rozproszony, a tego typu firmę może założyć każdy. To przekłada się na jakość wykonywanych usług i opinię na temat branży.

Agencje zatrudnienia pod lupą. Nieuczciwe praktyki psują wizerunek branży
Obecnie działa ponad 9 tys. agencji zatrudnienia, z czego 40 proc. deklaruje prowadzenie działalności w zakresie pracy tymczasowej (fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Procederów psujących rynek i wizerunek branży agencji zatrudnienia nie brakuje. Jedną z takich praktyk jest model zatrudniania polegający na włączaniu imigrantów zarobkowych zza wschodniej granicy w struktury korporacyjne firmy poprzez „sprzedaż” im udziałów.
  • Zmorą rynku pozostaje wciąż praca na czarno bez podpisywania jakiejkolwiek umowy - o pracę lub umowy cywilnoprawnej - oraz w przypadku obcokrajowców bez odpowiednich dokumentów umożliwiających legalny pobyt i pracę w Polsce.
  • Przyczyną nielegalnych i psujących rynek działań agencji zatrudnienia jest wiele czynników, które od lat nie zmieniają się. To m.in. dążenie przez pracodawcę do zmniejszenia kosztów pracy poprzez dokonywanie „oszczędności”, np. nieopłacanie składek na ubezpieczenia społeczne. Problemem jest także sytuacja ekonomiczna kandydata.

Obecnie działa ponad 9 tys. agencji zatrudnienia, z czego 40 proc. deklaruje prowadzenie działalności w zakresie pracy tymczasowej. Jednocześnie, jak wynika z raportu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, blisko 40 proc. agencji to osoby fizyczne.

Nadal zauważalna jest utrzymująca się na wysokim poziomie rotacja podmiotów. Jak pokazują statystyki Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia, w 2021 roku zarejestrowanych zostało 1909 agencji, podczas gdy w tym samym czasie wykreślono z rejestru 1770.

- Rotacja z pewnością nie sprzyja budowaniu wizerunku sektora agencji. Większe wymogi w stosunku do agencji, w szczególności tych prowadzących działalność w zakresie pracy tymczasowej, z pewnością ograniczyłyby ten proceder. Polskie Forum HR od lat o to postuluje - komentuje Agnieszka Zielińska, dyrektor Polskiego Forum HR.

Nieuczciwe praktyki psują wizerunek branży

Procederów psujących rynek i wizerunek branży nie brakuje. Magda Dąbrowska, wiceprezes grupy Progres, zauważa, że nieuczciwi pośrednicy uciekają się do rozmaitych forteli, żeby ominąć przepisy, m.in. odnoszące się do ubezpieczenia społecznego, legalnego zatrudnienia czy też zasad wynagradzania.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Agencje zatrudnienia pod lupą. Nieuczciwe praktyki psują wizerunek branży

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Adam 2022-11-16 17:59:38

    Pani Marta Dąbrowska mówi o wałku polegającym na sprzedaży udziałów, a przecież jeden z partnerów tego portalu, którego logo znajduje się na stronie dokładnie tak robi. Ktoś to w końcu powiedział głośno. Gratuluje!

REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA