PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Adrian Zandberg: Musimy w Polsce ucywilizować rynek pracy

 • Autor: PAP/km
 • 17 lip 2022 13:23

Musimy w Polsce ucywilizować rynek pracy - przekonywał w niedzielę lider partii Razem, poseł Lewicy Adrian Zandberg nawiązując do propozycji partii skrócenia tygodniowego czasu pracy do 35 godzin. Chcemy to zrobić bezpiecznie dla gospodarki, by żaden pracownik nie stracił ani złotówki – dodał.

Adrian Zandberg: Musimy w Polsce ucywilizować rynek pracy
Partia Razem poinformowała, że do końca wakacji złoży w Sejmie projekt ustawy, w którym wnioskować będzie o skrócenie tygodnia pracy (fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • - Pracujemy - jeżeli spojrzeć na liczbę godzin przepracowywanych w roku - niemal najdłużej ze wszystkich narodów europejskich, a jednocześnie to wcale nie przekłada się na jakieś szczególnie wysokie płace w porównaniu z innymi krajami choćby za Odrą" - zauważył Adrian Zandberg.
 • Kilka tygodni temu Partia Razem poinformowała, że do końca wakacji złoży w Sejmie projekt ustawy, w którym wnioskować będzie o skrócenie tygodnia pracy z 40 do 35 godzin.
 • Lider Razem podkreślił,  że proces skracania czasu pracy odbywałby się w sposób stopniowy.

- Muszę przyznać, że bardzo mnie cieszy, że wygląda na to, że w najbliższej kampanii wyborczej nie będziemy już rozmawiać o tym, czy skrócić w Polsce czas pracy tylko jak skrócić w Polsce czas pracy - powiedział Zandberg na niedzielnej konferencji prasowej w Legnicy.

Podkreślił, że partia Razem od lat stoi na stanowisku, iż Polacy są jednym z najbardziej przepracowanych narodów w Europie.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Pracujemy - jeżeli spojrzeć na liczbę godzin przepracowywanych w roku - niemal najdłużej ze wszystkich narodów europejskich, a jednocześnie to wcale nie przekłada się na jakieś szczególnie wysokie płace w porównaniu z innymi krajami choćby za Odrą - zauważył.

Jak mówił, Polska oparła swoją konkurencyjność na długich godzinach kiepsko wynagradzanej pracy. "Musimy to zmienić, musimy zbudować w Polsce gospodarkę w większym stopniu opartą na wiedzy, a w mniejszym stopniu na wyzysku i musimy to zrobić mądrze i rozsądnie" - oświadczył.

- Chcemy zejść z tygodniowym czasem pracy do 35 godzin. Chcemy to zrobić w sposób bezpieczny dla gospodarki, tak żeby żaden pracownik nie stracił ani złotówki - mówił polityk Lewicy i zapowiedział, że gotowy projekt ustawy zostanie złożony jeszcze latem.

Zobacz: W Polsce będzie krótszy tydzień pracy

Podkreślił przy tym, że proces skracania czasu pracy odbywałby się w sposób stopniowy.

- W każdym kolejnym roku pracownicy pracowaliby o godzinę lub dwie godziny w tygodniu krócej, tak żeby dało się to zrobić w sposób elastyczny. Chcielibyśmy oczywiście, żeby to ludzie mogli podejmować decyzje, bo są firmy, w których ludziom będzie wygodniej pracować przez cztery dni w tygodniu i w te cztery dni skomasować te 35 godzin. Są też takie, w których ludzie wybiorą, aby pracować o godzinę krócej każdego dnia - tłumaczył Zandberg dodając, że politycy nie mogą być mądrzejsi od pracowników.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Adrian Zandberg: Musimy w Polsce ucywilizować rynek pracy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Ewa 2022-07-22 14:23:52

  Panie Adrianie B lagamy Pana o nagłośnienie przypomnienie o obiecanych przez Prezydenta Dude emerytur stazowych.My naprawdę nie mamy już siły i zdrowia do ciężkiego tyrania.Pracujemy fizycznie ciezko od młodych lat ?mamy najdłuższy staż pracy w Polsce.Ręce ,nogi i kręgosłup strasznie boli.Ręce spuchnieteiażpulsuja od tej charowy.Dlaczego jesteśmy zmuszani do tyrania.Dlaczego rząd nas zmusza do tyrania,jakim prawem.My pracownicy z najdłuższym stażem pracy w Polsce zasłużyliśmy bez żadnej łaski na godne emerytury.Rząd zajmuje wszystkim przedsiębiorcami dziećmi i bzdurami.Wraca co chwilę do tych tematów.A nie zajmuje się emeryturami stalowymi,umowami smieciowymi ,niskimi wręcz glodowymi pensjami.Tylko wspiera bogatych przedsiębiorców i dzieci.I mówi że w Polsce jest raj na ziemi.

 • . 2022-07-17 17:56:59

  Co dalej z emeryturami stażowymi? Lewica poddała się? One nie podlegają "ucywilizowaniu"?

REKLAMA
 • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA