• Raport za ostatni kwartał 2016 roku wskazuje, że przychody całej grupy Adecco wzrosły o 3 proc. w skali roku.
• Dla Europy Środkowej i Wschodniej wskaźnik ten wyniósł 11 proc., a dla Polski - 12 proc.

Dane opublikowane przez Adecco wskazują, że w regionie Europy Środkowej i Wschodniej przychody w skali roku wzrosły o 11 proc. Zdaniem Anny Wichy, dyrektor zarządzającej Adecco Polska, polski rynek pracy jest jednym z najciekawszych w Europie.
- Stoimy u progu ważnych przemian. Przy bezrobociu na poziomie 8,7 proc. rynek pracownika się u nas zadomowił na dobre. Jednocześnie mentalnie wciąż tkwimy w konkurowaniu ceną i tanią siłą roboczą – uważa Anna Wicha. – Właśnie rozstrzyga się, w którą stronę podąży nasz rynek pracy. Czy wpadniemy w pułapkę średniego rozwoju, czy też polska gospodarka wzniesie się poziom wyżej, a nasz kraj dołączy do grona gospodarek rozwiniętych i innowacyjnych – wskazuje ekspertka.
Wzrosty Adecco
Raport za ostatni kwartał 2016 roku wskazuje, że przychody Adecco w Polsce wzrosły o 12 proc. w skali roku.
- Na ten efekt wpływ miał przede wszystkim 12,1 proc. wzrostu w przychodach z rekrutacji – tłumaczy Anna Wicha. - Znalezienie kompetentnego pracownika jest w tej chwili nie lada wyzwaniem.
Najwyższy wzrost odnotowano w sektorze produkcji, przemyśle chemicznym, elektronice oraz przemyśle motoryzacyjnym. Duży wzrost odnotowano także w sektorze usług wspólnych.
- Na wynik Adecco w Polsce wpływ miało także uruchomienie nowego brandu - Spring Professional oraz rozwój skierowanej do IT marki Modis – tłumaczy Anna Wicha. – Tak dobre wyniki dają nam dobry grunt pod nadchodzące w tym roku inwestycje w digitalizację oraz optymalizację procesów biznesowych.
Włochy i Japonia prymusami
Największe wzrosty w ostatnim kwartale grupa Adecco odnotowała we Włoszech (20 proc.) oraz w Japonii (14 procent). W skali roku liderami również pozostawały te dwa kraje, choć dla Japonii wskaźnik ten wynosił 14 proc., a dla Włoch 13 procent.
- Wysokie wzrosty w tych krajach mają zupełnie różne przyczyny – komentuje Anna Wicha. – Japonia ma w tej chwili jeden z najniższych wskaźników bezrobocia na świecie. Bez pracy pozostaje tam 3,1 proc. obywateli. Z kolei według danych Eurostatu bezrobocie we Włoszech wynosiło prawie 12 procent. Pierwszy z tych krajów sięga po usługi Adecco, bo brakuje tam rąk do pracy i konieczne jest pozyskiwanie pracowników przez agencje pracy tymczasowej. We Włoszech to bezrobotni szukają wsparcia w Adecco, a nasze usługi pozwalają wyjść wielu bezrobotnym z całkowitej bierności i stagnacji.

KOMENTARZE (0)