AAA Lidera zatrudnię. Pilnie

Coraz więcej firm szuka do swioch organizacji pracowników ze zdolnościami przywódczymi. Dlaczego stali się tak istotni w organizacjach?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

AAA Lidera zatrudnię. Pilnie

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

5 cze 2015 12:53


Według badań, mimo sporej podaży pracowników, firmom coraz trudniej jest znaleźć osoby z określonym zestawem kompetencji, które umożliwiają skuteczne zarządzenie zespołem. Coraz większe znaczenie zaczyna mieć przywództwo, jako kluczowa umiejętność dla sprawnego funkcjonowania firmy.

Czytaj też: „Rób, jak ci każę”. Przywództwo skazane na porażkę?

Już w 2014 roku firma Deloitte, w swoim raporcie ,,Trendy HR 2014” podała przywództwo jako jeden z priorytetów firm. Według ekspertów z GoldenLine.pl trend ten jest obecnie mocno zauważalny. Dlaczego liderzy stali się tak ważni i jakie role pełnią?

Dostarczają

Rolą liderów jest przekazywanie wizji firmy wszystkim pracownikom, dawanie poczucia sensu tego, co robi każda jednostka, jak jej praca wpływa na wspólny cel. Zwiększa to poczucie satysfakcji i wpływa na efektywność pracowników. Poprzez dostarczanie wizji, lider dba o realizację najważniejszych założeń strategii firmy.

Motywują

Dzięki swoim predyspozycjom, charyzmie połączonej z nabyta wiedzą, liderzy potrafią motywować innych do osiągania celów i większego zaangażowania.

Kreują

Liderzy odpowiadają za określanie zasad panujących w firmie. Swoją pracą i podejściem, kształtują zbiór zasad i kulturę organizacji, do naśladowania przez innych.

Realizują

Są częścią zespołu, a z drugiej strony pierwszym ogniwem kontaktu z kadrą wyższego szczebla. Wspierają pracowników, okazują zainteresowanie i uznanie dla pracy innych, dostarczają informacji zwrotnych, dzięki czemu pomagają w realizacji wyznaczonych celów.

Reprezentują

Liderzy zapewniają przepływ informacji z klientami, konkurencją i powiązanymi organizacjami. Są więc łącznikami pomiędzy światem zewnętrznym a członkami zespołu. Często także, szczególnie w małych firmach, wizerunek lidera decyduje o postrzeganiu całej organizacji.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.