- Od 11 lat rośnie udział obowiązków wykonywanych zdalnie w ogóle obowiązków Amerykanów.
- Profesje, które najbardziej korzystają z pracy zdalnej to: ekonomiści, ubezpieczyciele, agenci sprzedający nieruchomości, marketerzy, inżynierowie.
- Mniej, choć nadal widocznie, z pracy zdalnej korzystają naukowcy, badacze i prawnicy.
Serwis businessinsider.com sięgnął po nowe dane o pracy zdalnej w USA. Wynika z nich, że opisywany, także przez PulsHR.pl, trend wzrostu udziału pracy zdalnej w ogóle wykonywanej pracy, jest bardzo widoczny.
Zgodnie z danymi FlexJobs, które komentuje BI, w USA już 50 proc. czasu pracy pracownicy spędzają wykonując obowiązki zdalnie. Dane z 2018 r. pokazują, że od 11 lat udział pracy zdalnej w ogóle wykonywanej pracy wzrósł o 115 proc. względem 2007 r.
Pracownicy liczą, że elastyczny czas pracy pozwoli im zachować równowagę między życiem zawodowym a osobistym. Jak podkreśla także komentujący wyniki badań Instytut Gallupa, to wyróżniająca cecha, która charakteryzuje pokolenie millennialsów.
Efektem tego jest konieczność przystosowania się firm do tych wymagań, które tym bardziej muszą się starać, im bardziej mamy do czynienia z rynkiem pracownika. To nie tylko problem za oceanem.
Czytaj też: USA na fali gospodarczej, którą może powstrzymać brak pracowników
FlexJobs wyliczył 9 profesji i działów gospodarki, które najczęściej w ostatnich latach sięgały po pracę zdalną, jako rozwiązanie organizacyjne. Oparto to wyliczenie na ofertach pracy, które przebadano w największej gospodarce świata między 1 stycznia 2018 r. a 31 grudnia tego samego roku.
Praca zdalna, w myśl badania, pozwala pracownikowi wykonać całość lub część obowiązków poza stacjonarnym miejscem, które zostało przygotowane przez pracodawcę do wykonywania danych czynności.
1. Matematyka i ekonomia
Pod tą nazwą zgromadzone są profesje, które zajmują się analizą makro danych: ekonomiści, analitycy big data, programiści tworzący oprogramowanie dla banków, giełd, ale także naukowcy uczelni wyższych, uczący np. matematyki. Wykonują oni dużą część swojej pracy przez interface systemów, które koordynują, co pozwala im wykonać ją praktycznie wszędzie.
2. Ubezpieczenia
Nie powinno dziwić, że także agenci ubezpieczeniowi coraz mocniej korzystają z pracy zdalnej. Często wykonują ją przez telefon lub on-line kontaktując się z ubezpieczanymi. Deloitte wskazał także, że wraz z trwającym rozwojem gospodarczym, rosną inwestycje, które chroni się ubezpieczeniami, co naturalnie zwiększa popyt na usługi ubezpieczeniowe.
3. Organizacje pożytku publicznego i wolontariat
To dość ciekawa obserwacja FlexJobs, która jednak może być tylko ograniczona do USA. Amerykanie to bowiem bardzo obywatelskie społeczeństwo, w którym prace charytatywne i nie dla zysku, stanowią trzeci sektor zatrudnienia. Naturalne jest więc, że trend pracy zdalnej także wchodzi w tę sferę.
Czytaj też: Polacy radzą sobie z work-life balance
4. Sprzedaż nieruchomości
Branża zatrudniająca w USA 350 tysięcy osób. Została zaliczona w poczet profesji zdominowanych zdalną pracą, bo duża część usług związanych ze sprzedażą nieruchomości przeniosła się do internetu. Zarazem duże agencje pośrednictwa nieruchomości sporą cześć swojej pracy realizują już online.
5. Marketing
Kolejną sferą gospodarczą, w której obowiązki pracownicy wykonują zdalnie w USA jest marketing. Jak podkreśla BI, charakter pracy w marketingu jest ściśle komunikacyjny, co także popycha go w sferę internetu. Duże marki, które zaoferowały pracę w marketingu z możliwością zdalnej pracy to m.in. American Red Cross, czy Dell.
6. Inżynieria, projektowanie przemysłowe
Kolejną sferą, która zaczyna pozwalać dużej liczbie pracowników przygotowywać projekty z zacisza własnego domu jest projektowanie przemysłowe. Inżynier, to bardzo poszukiwana profesja, której w USA (podobnie jak w innych krajach) brakuje. Szacuje się, że do 2026 roku Ameryka będzie potrzebować 140 tysięcy inżynierów. Cyfryzacja tego zawodu pozwoliła także pracę inżyniera "uzdalnić".
7. Zarządzanie
W ostatnich trzech sferach i grupach zawodowych udział pracy zdalnej jest już wyraźnie mniejszy niż w powyższych. Wynika to zwłaszcza z powiązania tych zawodów z miejscem docelowym pracy. Taką charakterystyką odznacza się menedżer, osoba koordynująca projekty w firmie. Nie zawsze idealnym jest, by ta osoba była pozbawiona bezpośredniego kontaktu z zespołem, którego pracę koordynuje.
Czytaj też: Influencer marketing. Nowy trend, do tego bardzo skuteczny
8. Naukowcy
Podobną charakterystykę znajdziemy w dwóch ostatnich grupach, które są mniej związane z tradycyjnie rozumianym biznesem. Na przedostatnim miejscu znaleźli się naukowcy.
- Firmy, kiedy już zatrudniają naukowców, często decydują się na zaoferowanie im pracy zdalnej - podkreślał BI. Dotyczy to zwłaszcza tych, którzy pracują w sferze prac badawczo-rozwojowych (ang. R&D) dużych firm lub firm technologicznych. FlexJobs wylicza, że taką pracę oferują uczelnie, kliniki medyczne opracowujące nowe leki, centra naukowe IT.
9. Prawnicy
Listę zamykają prawnicy, którzy obok wykonywania części pracy często z klientami, niestety są nadal wymagani na sali rozpraw, w placówkach federalnych, w kancelariach. Mimo tych ograniczeń jednak i tutaj zauważalne jest, że część obowiązków prawnicy mogą wykonać zdalnie.
Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

KOMENTARZE (0)