89 proc. firm z sektor MŚP zatrudnia młodych na cały etat

Czy naprawdę bez pracy jest co czwarty Polak w wieku 18-30 lat? A ci, którzy są w gronie szczęśliwców i pracę mają, pracują na śmieciówkach?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

89 proc. firm z sektor MŚP zatrudnia młodych na cały etat

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

5 gru 2014 15:49


Raport „Młodzi na rynku pracy. Pod lupą” EFL, którego patronem jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości obala wiele mitów związanych z sytuacją młodych na rynku pracy. Okazuje się m.in. że trzy czwarte firm z sektora małych i średnich, zatrudnia młodych i daje im umowę o pracę - na cały etat.

Figle statystyki

Na koniec lipca br. poziom bezrobocia wśród młodych wyniósł 23,1 proc. Czy jednak naprawdę bez pracy jest niemal co czwarty Polak w wieku 18-30 lat?

Czytaj też: Starsi nie rozumieją igreków. I odwrotnie. Jak ich pogodzić?

Nie, ponieważ bezrobocie liczone jest jako stosunek ludzi bez pracy w tym przedziale wiekowym do ogółu populacji 18-30 latków zdolnych do pracy – pracujących i niepracujących. Metoda pomija zupełnie tych, którzy się uczą. Aktywnych zawodowo jest ok. 34 proc. z tej grupy, zatem rzeczywiste bezrobocie wśród tych, którzy chcą pracować, a nie mogą – wynosi mniej niż 8 proc.

MŚP zatrudnia młodych

Mitem jest, że firmy nie zatrudniają osób młodych. Aż trzy czwarte małych i średnich firm zatrudnia pracowników poniżej 30 lat. Im większa firma, tym częściej. Relatywnie częściej młodych można znaleźć w firmach budowlanych, produkcyjnych oraz hotelarstwie i gastronomii, rzadziej – w usługach.

Badanie pokazuje, że nie występuje tu statystycznie istotne zróżnicowanie regionalne, co podważa kolejny mit o szczególnie trudnej sytuacji młodych ludzi w województwach wysokiego bezrobocia.

Czytaj też: Kosiniak-Kamysz: zadbamy o młodych na rynku pracy

Zatrudniając młodych, połowa pracodawców z małych i średnich firm korzysta ze współpracy z organizacjami zewnętrznymi. 21 proc. MŚP posiłkuje się wsparciem finansowania pracy młodych ludzi, część współpracuje ze szkołami zawodowymi, technikami czy uczelniami.

Raport podważa kolejny mit, według którego młodzi pracują głównie na podstawie tzw. umów śmieciowych. Nic podobnego, ponieważ aż 89 proc. firm sektora MŚP zatrudnia młodych na podstawie umów o pracę, w dodatku na cały etat.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Warchoł 2014-12-11 18:02:56

I znowu jakiś yntelygentny inaczej pisarczyk, a w gruncie rzeczy zwykły matoł próbuje obalać nieistniejący "mit", że firmy nie chcą zatrudniać młodych!!! Ależ firmy najchętniej zatrudniają właśnie młodych, silnych, bez zobowiązań, stałego miejsca zamieszkania, globtroterów przemierzających świat w poszukiwaniu swojego eldorado i ... dostatecznie niedoświadczonych i głupich, żeby ich wycyckać!!!!!!!!!!!!!!!!!!!