PARTNERZY PORTALU

80 proc. z nich nie pracuje, a byliby to niezwykle zaangażowani i lojalni pracownicy

  • KDS
  • 3 gru 2022 0:01

Ponad 80 proc. osób z niepełnosprawnością nie ma pracy. By ją znaleźć, muszą pokonać wiele istniejących od lat barier. - Polski rynek pracy wciąż nie odrobił lekcji z równościowego podejścia do osób z niepełnosprawnościami - nie pozostawia złudzeń prezes Fundacji Aktywizacja Przemysław Żydok.

80 proc. z nich nie pracuje, a byliby to niezwykle zaangażowani i lojalni pracownicy
W Polsce zatrudnienie osób niepełnosprawnych od lat utrzymuje się na bardzo niskim poziomie (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • 3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. A one na rynku pracy, choć sytuacja powoli zmienia się na plus, nie mają lekko. 
  • W Polsce zatrudnienie osób niepełnosprawnych od lat utrzymuje się na bardzo niskim poziomie. Z około 3 mln osób ze stwierdzoną niepełnosprawnością aż 2,5 mln, czyli ponad 80 proc., nie miało pracy ani jej nie szukało.
  • Pod względem wskaźnika bierności zawodowej osób niepełnosprawnych Polska plasuje się na piątym miejscu w Europie.

Z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w II kwartale 2022 r. w Polsce pracowało 548 tys. osób z niepełnosprawnościami. Pula tych aktywnych zawodowo (wliczając bezrobotnych poszukujących pracy) wyniosła natomiast 580 tys. Wskaźnik zatrudnienia osiągnął 19,1 proc., a stopa bezrobocia w tym okresie wyniosła 5,3 proc., co stanowi spadek o 1,4 pkt. proc. w porównaniu z I kwartałem tego roku. W II kwartale 11 tys. osób z niepełnosprawnościami wróciło na rynek pracy po przerwie. Biernymi zawodowo pozostawało natomiast 2,3 mln osób.

- Polski rynek pracy wciąż nie odrobił lekcji z równościowego podejścia do osób z niepełnosprawnościami. Wskaźnik zatrudnienia w tej grupie znacznie odbiega od średniej w Unii Europejskiej, wynagrodzenia w zdecydowanej większości oscylują wokół płacy minimalnej, kolejne badania obnażają minimalne możliwości rozwoju i awansu, a w publicznej narracji dominują stereotypowe stanowiska pracy (ochrona, sprzątanie, proste prace biurowe) i wywodzące się z lat 90. ubiegłego stulecia "instrumenty" wspierające aktywizację zawodową (dofinansowania dla pracodawców, Zakłady Pracy Chronionej, Zakłady Aktywności Zawodowej etc.) – wskazuje Przemysław Żydok, prezes Fundacji Aktywizacja.

Czytaj więcej: Ukraińcy są już w 40 proc. polskich firm. Sporo przedsiębiorstw chce im płacić więcej niż Polakom

Wskazuje też, że wciąż zbyt często osoby z niepełnosprawnościami trafiają do "hermetycznej niszy" zamiast rozwijać swój potencjał, jak również biznesowy potencjał pracodawcy na otwartym, inkluzywnym i dostępnym rynku pracy, o którym mówi – ratyfikowana przez Polskę dokładnie 10 lat temu – Konwencja ONZ o Prawach Osób z Niepełnosprawnościami.

Pracodawcy otwierają się na niepełnosprawnych pracowników

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: 80 proc. z nich nie pracuje, a byliby to niezwykle zaangażowani i lojalni pracownicy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA