PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

7 znanych menedżerów zdradza, jak pokonują polski rynek pracownika

Rynek pracy w Polsce w 2017 r. będzie rynkiem pracownika jeszcze bardziej. Podwyżki wynagrodzeń? Ciekawsze benefity? A może atmosfera pracy i employer branding? Na co będą stawiać pracodawcy w 2017 r., aby poradzić sobie z brakiem rąk do pracy? Swoimi spostrzeżeniami dzielą się z nami Maciej Witucki, Tomasz Szpikowski, Monika Smulewicz, Grzegorz Bohosiewicz, Bartosz Kaczmarczyk, Magdalena Jóźwiak i Joanna Kucharska.

Według najnowszych danych rynkowych, aż 40 proc. polskich średnich i dużych firm deklaruje, że brakuje im odpowiednio wykwalifikowanych kandydatów do pracy, co pokazuje m.in. raport Millward Brown przygotowany dla Grant Thornton International. To najwyższy odsetek od 2009 roku. Zawody, w jakich najtrudniej znaleźć nowych pracowników, od kilku lat są niezmienne. – Czołówka to wykwalifikowani pracownicy fizyczni (m.in. mechanicy, elektrycy, spawacze, monterzy, murarze etc.), zaraz za nimi są zawodowi kierowcy oraz inżynierowie. Otoczeni „złą sławą” wśród rekruterów informatycy plasują się dopiero pod koniec pierwszej dziesiątki (miejsce ósme w badaniu Manpower Group) – mówi Monika Smulewicz, dyrektor zarządzająca Grant Thornton.

Jej zdaniem, najbardziej popularnymi, choć nie zawsze oczywistymi działaniami podejmowanymi przez firmy w sytuacji niedoboru talentów są programy HR aktywizujące pracowników już zatrudnionych. – Dają one możliwość rozwoju poprzez np. dodatkowe szkolenia. Dobrze przygotowane działania aktywizujące ściślej wiążą pracowników z firmą i pomagają zbudować ich zaangażowanie – mówi Smulewicz.

– Oczywistym, choć nie najtańszym, sposobem pozostaje podwyżka stawek wynagrodzeń. W tym obszarze można jednak również działać motywująco, na przykład poprzez związanie wynagrodzeń z efektywnością i wypracowanym zyskiem. Takie metody wymagają współpracy z zewnętrznymi firmami doradczymi przy opracowaniu dobrych programów premiowych dostosowanych do kultury organizacji i możliwości firm – dodaje. (fot. mat.pras.)

REKLAMA

   

 

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (9)

Do artykułu: 7 znanych menedżerów zdradza, jak pokonują polski rynek pracownika

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Pozytywny 2017-01-16 15:33:17

  "To mówiłem ja Jarząbek"

 • Pozytywna 2017-01-14 21:18:47

  Czytając tekst Pani "Byłam w GT" można odnieść wrażenie , ze całemu złu nie tylko GT ale i świata jest winna Pani Monika. Jest to oczywista nieprawda. Pani Monika to osoba sympatyczna, chętna do pomocy zarówno swoim pracownikom jak i innym nawet obcym osobom, otwarta, życzliwa. Takie jest nie tylko moje odczucie. Szkoda wiec, ze niektórzy swoja osobista frustracje w taki sposób eksponują . A szerzej - nie ma idealnych firm. To prawda, ze GT nie rozpieszcza zbytnio swoich pracowników. To prawda, ze płaci niewiele. Ale zawsze jest coś za coś. Są szkolenia możliwość płatnej pracy w nadgodzinach i czas pracy - nikt nie patrzy na zegarek kiedy się przychodzi do pracy i kiedy wychodzi. Można wyjść i załatwić swoje sprawy - pod warunkiem oczywiście, ze wykona się swoja prace na czas. To tez nie jest takie częste. Tak wiec najważniejsze to zachować obiektywizm.

 • Zadowolona 2017-01-11 12:52:13

  Osobiście mam przyjemność pracować z Panią Moniką blisko 10 lat i absolutnie nie zgadzam sie z tym co opisała Pani Byłam w GT. Należy pamiętać że wymagający szef to nie zły szef!

 • Obecna 2017-01-11 11:12:37

  Oj chyba ktoś tu jest złośliwy... ciekawe dlaczego w GT w zespole Pani Moniki w zasadzie pracownicy nie rotują? Przecież jeżeli ktoś jest niezadowolony może zrezygnować, czy się mylę?

 • Anonim pozytywny 2017-01-11 10:22:44

  Wiele zależy od postawy i działania samego menedżera. Pani Bylam w GT uderza ad personam. Pracowalem z Pania Monika i jest akurat zupelnie inaczej niż tu napisano. Trudno spotkać osobę bardziej empatyczną i zaangażowaną w docenianie ludzi. A że jest wymagającą szefową to już inna sprawa:)

REKLAMA
 • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA