PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

7 tys. lat nieobecności w pracy. To efekt wypadków przy pracy

  • jk
  • 28 lip 2022 13:47

W roku 2021 poszkodowani w wypadkach przy pracy łącznie przebywali 2 589 706 dni na zwolnieniu lekarskim - daje to nieco ponad 7 tys. lat nieobecności w pracy.

7 tys. lat nieobecności w pracy. To efekt wypadków przy pracy
W roku 2021 było 68 777 poszkodowanych w wypadkach przy pracy (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • W Polsce nadal 443 334 osób oficjalnie pracuje w warunkach zagrożenia, co zwiększa ryzyko wypadków czy wystąpienia choroby zawodowej. 
  • Sumując koszty świadczeń w związku z wypadkami i nieprawidłowymi warunkami pracy, to łącznie 664 322 700 złotych.
  • Zgodnie z maksymą Kłapouchego z Kubusia Puchatka: „wypadek to dziwna rzecz, nigdy go nie ma, dopóki się nie wydarzy”. Tak samo myślą pracodawcy - mówi Andrzej Bączkowski, specjalista ds. BHP W&W Consulting.

W roku 2021 było 68 777 poszkodowanych w wypadkach przy pracy, którzy łącznie przebywali 2 589 706 dni na zwolnieniu lekarskim - daje to nieco ponad 7 000 lat nieobecności w pracy.

Pamiętajmy jednak, że w Polsce nadal 443 334 osób oficjalnie pracuje w warunkach zagrożenia, co zwiększa ryzyko wypadków czy wystąpienia choroby zawodowej.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Sumując koszty świadczeń w związku z wypadkami i nieprawidłowymi warunkami pracy, to łącznie 664 322 700 złotych. Kwoty te nie dają do myślenia pracodawcom. Dlaczego?

- W większości zakładów pracy potencjalne koszty ponoszone w związku z przyszłymi wypadkami są kosztami pozornymi - nierzeczywistymi, zgodnie z maksymą Kłapouchego z Kubusia Puchatka: „wypadek to dziwna rzecz, nigdy go nie ma, dopóki się nie wydarzy”. Tak samo myślą pracodawcy. Jeśli w minionym roku było mniej wypadków, to po co ponosić kolejne koszty na kwestie bezpieczeństwa? Przecież jest bezpiecznie. Okazuje się, że taki stan zawsze trwa do czasu. Na przykład do czasu wymiany maszyny na nową i nie przeznaczenia środków na przeszkolenie załogi z jej obsługi, co może powodować przestoje w związku ze złą obsługą, jaki i koszty wypadków przy pracy - mówi Andrzej Bączkowski, specjalista ds. BHP W&W Consulting.

BHP ma znaczenie

Podchodząc profesjonalnie do zagadnienia, należy mieć świadomość, że prawidłowa ocena ryzyka oraz przeciwdziałanie mu, zawsze będzie powodowało wyeliminowanie wystąpienia jakiejś sytuacji, a więc i kosztów z nią związanych. 

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: 7 tys. lat nieobecności w pracy. To efekt wypadków przy pracy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA