×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Automatyzacja zabierze prace? Uważa tak ponad połowa pracowników

  • Karolina Markowska
    km
  • 24 mar 2021 13:50

Tradycyjne role zawodowe odchodzą do lamusa - tak uważają pracownicy ankietowani w badaniu PwC. Aż 60 proc. pytanych pracowników obawia się, że automatyzacja zagraża wielu stanowiskom pracy.

Automatyzacja zabierze prace? Uważa tak ponad połowa pracowników
Aż 60 proc. pracowników obawia się, że automatyzacja zagraża wielu stanowiskom pracy (fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • 48 proc. przepytanych przez PwC pracowników uważa, że tradycyjne i znane nam dziś formy zatrudnienia w przyszłości stracą rację bytu.
  • 2 na 5 pytanych (39 proc.) spodziewa się, że ich obecny zawód za 5 lat stanie się "przestarzały".
  • 40 proc. ankietowanych pracowników stwierdziło, że dzięki lockdownowi ich kompetencje cyfrowe zdecydowanie się podniosły.

Firma doradcza PwC przepytała ponad 32 tys. pracowników z 19 krajów o ich wizję zawodowej przyszłości. Jak się okazuje, ta w przekonaniu pracowników jest mało optymistyczna. 60 proc. pytanych obawia się, że automatyzacja – czyli jeden z głównych trendów przyszłości - zagraża wielu miejscom pracy.

Niemal co drugi pytany (48 proc.) uważa, że tradycyjne i znane nam dziś formy zatrudnienia w przyszłości stracą rację bytu. 2 na 5 pytanych (39 proc.) spodziewa się, że ich obecny zawód za 5 lat stanie się “przestarzały”.

– Wyniki badania pokazują jedno: brakuje rzetelnych informacji dotyczących cyfryzacji. Ludzie są niedoinformowani i stąd wiele obaw. W pewnych obszarach digitalizacja rzeczywiście może zastąpić człowieka, ale jednocześnie wykreuje nowe zapotrzebowanie na etaty. To nie rewolucja, a ewolucja. Analizując wyniki ankiety, w oczy rzucają się ogromne rezerwy, które drzemią w edukacji na temat cyfrowej transformacji. Być może powinno się mówić mniej do dyrektorów, a więcej do pracowników szeregowych - tłumaczy Anna Węgrzyn, menadżer ds. HR z BPSC.

Druga strona medalu

Jak podkreślają eksperci, obawy pracowników, że stracą pracę na rzecz robotów są mało realne. Pewne jest jednak to, że szczególnie dziś należy postawić na rozwój kompetencji cyfrowych.

Tu niewątpliwe pomogła pandemia. 40 proc. ankietowanych przez PwC pracowników stwierdziło, że dzięki lockdownowi ich kompetencje cyfrowe zdecydowanie się podniosły.

- Nagły i nieoczekiwany charakter pandemii pokazał, że zaawansowane IT jest niezbędne, a budowanie zwinności i odporności dzięki technologii to coś więcej niż slogany. Chcąc nie chcąc w ubiegłym roku pracownicy musieli zaprzyjaźnić się z narzędziami cyfrowymi. Wiele osób w stosunkowo szybkim czasie rozwinęło swoje kompetencje - wyjaśnia Anna Węgrzyn.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Automatyzacja zabierze prace? Uważa tak ponad połowa pracowników

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA