PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Jak rozwiązać problem braku siły roboczej w Europie Środkowo-Wschodniej?

 • Aneta Kaczmarek
  AKC
 • 30 lip 2018 20:00

Dostępność pracowników to prawdopodobnie najważniejszy czynnik brany obecnie pod uwagę przez spółki podczas weryfikacji planów biznesowych i oceny perspektyw w danym regionie. Bardzo niski poziom bezrobocia, dynamiczny wzrost, emigracja oraz szybki rozwój sektora usług sprawiają, że w regionie CEE-6 (krajów Europy Środkowej i Wschodniej) wystąpiły poważne niedobory siły roboczej.

Jak rozwiązać problem braku siły roboczej w Europie Środkowo-Wschodniej?
Adobe Stock
REKLAMA
 • Eksperci alarmują. Jeżeli nie zostaną podjęte środki zaradcze, w perspektywie średnio- i długoterminowej należy się spodziewać zahamowania wzrostu PKB, a może nawet recesji, co najprawdopodobniej położy się cieniem na prywatnych inwestycjach w tym regionie.
 • Jeżeli ten scenariusz się ziści, pociągnie za sobą negatywne konsekwencje w postaci spadku popytu na nieruchomości komercyjne w regionie Europy Środkowo-Wschodniej w następnym cyklu.

 –  Mamy do czynienia z tego rodzaju problemami, ponieważ, jak wskazują dane historyczne, po osiągnięciu niskiego poziomu bezrobocia – co jest zjawiskiem cyklicznym – następuje zazwyczaj zastój gospodarczy. W okresie zastoju mają miejsce zwolnienia pracowników, stopa bezrobocia rośnie, a dostępność siły roboczej wraca do swoistej równowagi. Ten mechanizm pociąga za sobą trudności ekonomiczne, co nie leży w interesie decydentów, biznesu i podmiotów działających na rynkach nieruchomości – wyjaśnia Mark Robinson, specjalista ds. badań rynku w regionie CEE w Colliers International.

Firma dostrzega sześć potencjalnych rozwiązań tego problemu. Pierwszy scenariusz zakłada powrót siły roboczej z Zachodu. Z danych, które Colliers International przedstawiła w raporcie „Labour Force Boomerang” opublikowanym w lipcu 2017 r. wynikało, że w 2016 r. na Zachód wyemigrowało kolejne 0,5 miliona obywateli państw z grupy CEE-6 (Central and Eastern Europe/Europa Centralna i Wschodnia - przyp. red.). Tytułowy „bumerang” wprawdzie jeszcze do nas nie wrócił, wystąpiły już jednak warunki gospodarcze sprzyjające powrotom, takie jak wzrost płac w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Czytaj też: Dostęp siły roboczej wyznacza lokalizacje parków magazynowych

Zdaniem ekspertów  siłę roboczą w regionie CEE-6 może zasilić imigracja ze Wschodu, z byłych republik Związku Radzieckiego i innych państw. W państwach należących do grupy CEE-6 po raz pierwszy daje się odczuć obecność obcokrajowców. Z danych Banku Światowego wynika, że w 2017 r. cudzoziemcy stanowili 7,1 proc. populacji Czech. Najniższy odsetek obcokrajowców, wynoszący 1,8 proc. populacji, odnotowano w Polsce.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: Jak rozwiązać problem braku siły roboczej w Europie Środkowo-Wschodniej?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • IMHO 2018-08-02 15:10:56

  Jezeli ropa wroci cena do poziomu z 2012 roku to przy obecnym opodatkowaniu na polskich stacjach litr benzyny bedzie kosztowal 7-8 zl.

 • opinia 2018-07-30 22:44:24

  to trump podwyzszyl nam ceny paliwa

 • pOl 2018-07-30 22:34:01

  prognozy średnich cen ropy na najblizszy czas przez to ze usa zerwalo porozumienie nuklearne z iranem są niestety teraz wyzsze niż miesiac temu.

 • MarianoI 2018-07-30 22:31:36

  te podwyzki cen paliw sa glownie przez ryzyko konfliktu w Zatoce perskiej.

REKLAMA
 • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA