- Autor: PAP/AT
- •18 sty 2022 17:56
Sześć na dziesięć firm (61 proc.) w Polsce otrzymało jakąś formę wsparcia finansowego w odpowiedzi na COVID-19. To nieco więcej niż średnia UE, wynosząca 56 proc. - wynika z raportu Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI).

- Pomimo obiektywnie trudnych okoliczności, widoczna jest poprawa nastroju inwestycyjnego wśród przedsiębiorców - wskazuje na to fakt, że 80 proc. firm spodziewa się wzrostu inwestycji- powiedziała wiceprezes EBI Teresa Czerwińska.
- Badania wykazują, że sześć na dziesięć firm (61 proc.) w Polsce otrzymało wsparcie finansowe ze środków publicznych w związku z pandemią COVID-19 - dodała.
- Jednocześnie, prawie cztery na dziesięć polskich firm zainwestowało w rozwój lub wprowadzenie nowych produktów, procesów lub usług - zaznaczyła.
Europejski Bank Inwestycyjny opublikował wyniki najnowszej ankiety, EIB Investment Survey, poświęconej inwestycjom polskich firm w 2021 r. Jak wskazano w raporcie, odsetek polskich firm inwestujących nie zmienił się od czasu ankiety z ubiegłego roku (EIBIS 2020). Natomiast w 2021 roku przedsiębiorcy bardziej optymistycznie podchodzili do planowania i realizacji swoich działań - więcej firm (80 proc.) spodziewa się wzrostu inwestycji - jest to wynik na poziomie średniej UE.
"Pomimo obiektywnie trudnych okoliczności, widoczna jest poprawa nastroju inwestycyjnego wśród przedsiębiorców - wskazuje na to fakt, że 80 proc. firm spodziewa się wzrostu inwestycji. Nasze badania wykazują, że sześć na dziesięć firm (61 proc.) w Polsce otrzymało wsparcie finansowe ze środków publicznych w związku z pandemią COVID-19. Jednocześnie, prawie cztery na dziesięć polskich firm zainwestowało w rozwój lub wprowadzenie nowych produktów, procesów lub usług" - powiedziała wiceprezes EBI Teresa Czerwińska.
Dodała, że plany inwestycyjne firm głównie koncentrują się na poprawie efektywności energetycznej oraz wdrażaniu technologii cyfrowych.
Wyniki badania EBI pokazują, że poprawiają się warunki dostępu do finansowania w Polsce. Tylko 8 proc. przedsiębiorstw odczuwa ograniczenia w dostępie do finansowania i jest to wynik korzystniejszy w porównaniu do EIBIS 2020 (12 proc.). Po raz pierwszy w historii trwania ankiety liczba ta wynosi poniżej 10 proc. Większość firm korzystających z finansowania zewnętrznego jest zadowolona z warunków, jakie im zaoferowano. Głównym powodem niezadowolenia są wymagania związane z zabezpieczeniem (9 proc.).

KOMENTARZE (1)