40 proc. polskich firm planuje wzrost zatrudnienia

Chociaż tylko 24 proc. średnich i dużych firm w Polsce spodziewa się poprawy swojej sytuacji ekonomicznej w 2016 roku, to 40 proc. z nich planuje zwiększenie liczby pracowników, a 45 proc. - wzrost płac.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

40 proc. polskich firm planuje wzrost zatrudnienia

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

4 gru 2015 10:46


Jak wynika z badania KPMG przeprowadzonego wśród 731 średnich i dużych firm w 9 krajach Europy Środkowo-Wschodniej, aż 66 proc. firm w Czechach, 63 proc. w Rumunii i 61 proc. na Węgrzech spodziewa się polepszenia swojej sytuacji ekonomicznej w 2016 roku.

Średnia dla całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej wynosi 51 proc. Wśród polskich respondentów odsetek odpowiedzi pozytywnych był najniższy – 24 proc. firm oczekuje poprawy swojej sytuacji ekonomicznej, a kolejne 54 proc. spodziewa się stabilizacji.

Podobne wyniki otrzymano w Estonii (29 proc. odpowiedzi pozytywnych i 51 proc. neutralnych). W obu tych krajach otrzymano drugi najwyższy odsetek firm negatywnie prognozujących swoją sytuację ekonomiczną w 2016 roku (21 proc. w Estonii i 23 proc. w Polsce).

Najwięcej odpowiedzi negatywnych, otrzymano w Bośni i Hercegowinie (32 proc.).

Jak, według przedsiębiorstw, zmieni się sytuacja ekonomiczna w 2016 r.? Jak, według przedsiębiorstw, zmieni się sytuacja ekonomiczna w 2016 r.?

Polscy przedsiębiorcy działają w warunkach stałego wzrostu gospodarczego już od ponad 10 lat. Nic dziwnego, że nie są tak dużymi optymistami, jak firmy w innych krajach regionu, które miały do czynienia z prawdziwym kryzysem – mówi Leszek Wroński, partner, szef usług doradczych w KPMG w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. 

Zatrudnienie

Wzrost zatrudnienia w 2016 roku planuje najwięcej firm w Rumunii (42 proc.), w Polsce (40 proc.) oraz na Węgrzech (39 proc.).

Najmniej firm planuje zatrudnianie nowych pracowników na Litwie i Łotwie (po 21 proc.). Tam również najwyższy odsetek badanych firm planuje redukcję zatrudnienia (odpowiednio 18 proc. firm na Litwie i 19 proc. na Łotwie). Zdecydowana większość firm planuje utrzymanie zatrudnienia na poziomie zbliżonym do obecnego. W Polsce odsetek ten wynosi 49 proc.

Paradoksalnie polskie przedsiębiorstwa dokonały radykalnej restrukturyzacji zatrudnienia w latach 2009-2010 obawiając się kryzysu gospodarczego w naszym kraju. Dlatego te firmy, które bardziej optymistycznie patrzą w przyszłość są świadome, że ich dalszy rozwój może wymagać wzrostu zatrudnienia.

Jak zmieni się liczba pracowników w Waszym przedsiębiorstwie w 2016 r.? Jak zmieni się liczba pracowników w Waszym przedsiębiorstwie w 2016 r.?
CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.