PARTNERZY PORTALU

40-latek u mamy. Bliżej nam do Włoch niż Szwecji

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 19 cze 2020 17:57

Ponad 40 proc., czyli 2,4 mln dorosłych Polaków (w wieku 25-34 lat), wciąż mieszka z rodzicami. Jest to jeden z najwyższych wyników w Europie. Powody są przede wszystkim ekonomiczne.

40-latek u mamy. Bliżej nam do Włoch niż Szwecji
(fot. Wokandapix z Pixabay)
REKLAMA
  • Do Eurostatu spływają już z urzędów statystycznych poszczególnych krajów pierwsze podsumowania sytuacji mieszkaniowej młodych obywateli Starego Kontynentu.
  • Z tych dotyczących Polski wynika, że w gronie osób w wieku 25-34 lat wciąż aż 43,9 proc. osób mieszka z rodzicami. 
  • To aż 2,4 mln Polaków, którzy co do zasady zakończyli naukę w szkołach wyższych, powinni pracować, usamodzielniać się czy zakładać rodziny.

Przez ostatnie lata sytuacja mieszkaniowa dorosłych, choć wciąż młodych Polaków, bardzo wyraźnie się pogarszała. Dopiero ostatnie lata przyniosły niewielką poprawę. Z najgorszą sytuacją mieliśmy do czynienia w 2015 roku, kiedy z rodzicami mieszkało wciąż prawie 46 proc. osób w wieku 25-34 lat. Od tego czasu kolejne lata przynoszą odczyty sugerujące powolną poprawę.

Jak wypadamy na tle innych krajów Unii Europejskiej? Gorsza sytuacja mieszkaniowa panuje jedynie w 9 krajach na 32 przebadane. Najgorzej jest w Chorwacji, Macedonii, Serbii, Grecji i Słowacji, gdzie odsetek młodych mieszkających z rodzicami przekracza 50 proc.. Z drugiej strony zaledwie po kilka procent osób z badanej grupy wiekowej mieszka z rodzicami w takich krajach jak Dania, Finlandia, Norwegia czy Szwecja . W efekcie tam problem mieszkania dorosłych z rodzicami dotyka nie milionów, ale zaledwie tysięcy osób.

Główna bariera do pokonania przy wyprowadzce? Pieniądze, czyli ich brak. To dlatego problem w większym stopniu dotyka biedniejszych krajów Europy. Ponadto nie jest tajemnicą, że osoby młode przeważnie zarabiają mniej, a konieczność posiadania wkładu własnego znacznie utrudnia zakup pierwszego mieszkania. Oczywiście do wyboru jest też najem, ale na przykład w Polsce bez wątpienia spora część młodych woli własne „cztery kąty”. Nie jest to jedynie specyfiką nadwiślańską. Powód, dla którego wiele osób woli własność, jest prozaiczny – jeśli w danym miejscu planujemy mieszkać dłużej – to najem jest często po prostu droższy niż zakup na kredyt.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: 40-latek u mamy. Bliżej nam do Włoch niż Szwecji

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Zeghar 2020-06-19 22:14:09

    Ej, który "ekspert" tak się wymądrza o "kulturowej" przyczynie późnego opuszczania domu rodzinnego przez mieszkańców basenu Morza Śródziemnego? Bo chciałbym się dowiedzieć od kiedy to niskie płace wśród młodych ludzi to element lokalnej "kultury"?

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA