4-8 kwietnia: Tydzień Talentu w Ikea

• Od 4 do 8 kwietnia we wszystkich jednostkach firmy na świecie Ikea organizuje dla swoich pracowników Tydzień Talentu.
• Pracownicy będą mogli wziąć udział m.in. w warsztatach, spotkaniach z menedżerami, sesjach coachingowych i czatach z kolegami pracującymi za granicą.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

4-8 kwietnia: Tydzień Talentu w Ikea

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

5 kwi 2016 12:27


Jak podaje Ikea, Tydzień Talentu to okazja dla liderów, by dostrzegli kompetencje swoich zespołów, ale także unikalne forum dla wszystkich zatrudnionych - umożliwiające prowadzenie otwartego dialogu wokół rozwoju, wewnątrz organizacji.

– W związku z zaplanowanym Tygodniem Talentu przygotowaliśmy szereg różnych aktywności, także w Polsce. Poza otwartymi spotkaniami z menedżerami, warsztatami oraz prezentacjami różnych działów, nasi pracownicy będą mieli również możliwość wzięcia udziału w sesjach coachingowych, wspierających ich dalszy rozwój. Jednocześnie zaplanowaliśmy szereg spotkań z liderami, na których będą prezentowane ich ścieżki karier, będzie też możliwość odbycia rozmów na czacie z naszymi kolegami, pracującymi obecnie w różnych krajach na całym świecie – mówi Michał Pióro, dyrektor HR w Grupie Ikea w Polsce.

Ponadto, w każdej jednostce przygotowano specjalne stanowisko, gdzie pracownicy będą m.in.przedstawiali możliwości rozwoju w Ikea

– Ikea nie osiągnęłaby nigdy sukcesu na polskim rynku, gdyby nie tworzący ją ludzie. W naszej organizacji każda osoba jest ważna, dlatego stawiamy na długofalową współpracę, atrakcyjne warunki zatrudnienia oraz satysfakcję i rozwój wszystkich pracowników, bo dzięki nim rozwija się także Ikea. Stale także staramy się przyciągnąć nowe talenty z zewnątrz – dodaje.

W ramach Tygodnia Talentu zostało także uruchomione nowe narzędzie on-line - Ikea Journeys.  Aplikacja przedstawia inspirujące historie różnych pracowników Grupy Ikea: opisuje  zarówno ich rozwój na obecnych stanowiskach, jak i poprzez zmianę funkcji, działu czy jednostki. W ten sposób pokazuje, jak może wyglądać kariera w Ikea i jakie możliwości ma każdy z pracowników.

– Każdy rozwój firmy rozpoczyna się od ludzi. W Ikea wierzymy w możliwości naszych współpracowników, dlatego badamy indywidualne talenty i staramy się dokładać wszelkich starań, aby je rozwijać w ciekawy sposób. Zależy nam także na tym, aby współpracownicy stale uczyli się oraz stawiali czoła nowym wyzwaniom – mówi Michelle Nelson, talent manager w grupie Ikea.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.