PARTNERZY PORTALU

3/4 Polaków w życiu o tym nie słyszało, a korzyści są spore. Warto spróbować

  • jk
  • 25 sty 2023 20:00

Praca zdalna połączona z podróżowaniem po świecie, niezależność, elastyczność, szansa na zdobycie nowych doświadczeń – właśnie w taki sposób Polacy postrzegają pojęcie cyfrowego nomadyzmu.

3/4 Polaków w życiu o tym nie słyszało, a korzyści są spore. Warto spróbować
Pojęcie „cyfrowy nomadyzm” jest Polakom dość obce – spotkało się z nim tylko 27 proc. respondentów badania Domondo (Fot. Antov Shuvalov/Unsplash)
REKLAMA
  • 29 proc. respondentów twierdzi, że nigdy tego nie praktykowało cyfrowego nomadyzmu i nie zamierza. 28 proc. deklaruje, że nie ma takich doświadczeń, ale chciałoby spróbować.
  • Osoby mające w tej kwestii jakiekolwiek doświadczenie twierdzą, że wyjazd umożliwiła im przede wszystkim praca zdalna, która upowszechniła się od czasu pandemii.
  • Wędrowny styl życia to także alternatywa dla mieszkania na własność, którego zakup w obecnej sytuacji jest dla wielu młodych ludzi niemożliwy.

Najnowszy raport Domondo, przygotowany we współpracy z Elephate, pokazuje, że mieszkanie na własność bądź współwłasność ma 7 na 10 Polaków. Odsetek ten jest jednak mniejszy u młodych dorosłych - w grupie 25-34 lata wynosi 63 proc., a w grupie 18-24 lata już tylko 35 proc.

Są jednak tacy, którzy zamiast posiadania stałego miejsca zamieszkania wolą podróżować. Digitalizacja życia sprawiła, że dziś duża grupa osób może pracować online z dowolnego zakątka świata. Mimo wszystko pojęcie „cyfrowy nomadyzm” jest Polakom dość obce – spotkało się z nim tylko 27 proc. respondentów, a najbardziej znane jest w grupie wiekowej 25-34 lata.

Cyfrowy nomadyzm, czyli łączenie podroży i pracy

Jak wygląda popularność tego zjawiska w praktyce? 29 proc. respondentów twierdzi, że nigdy tego nie praktykowało i nie zamierza. 28 proc. deklaruje, że nie ma takich doświadczeń, ale chciałoby spróbować. Co czwarty ankietowany pracował w ten sposób sporadycznie, a co dziesiąty robił to, choć nie jest to w jego stylu. Z kolei łączenie pracy z podróżami zarówno w przeszłości, jak i obecnie deklaruje 8 proc. badanych.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: 3/4 Polaków w życiu o tym nie słyszało, a korzyści są spore. Warto spróbować

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA