22. edycja "Monitor rynku pracy" Randstad: Rotacja pracowników powodem do obaw?

Polacy częściej zmieniają pracę, bo chcą, niż muszą - wynika z 22. edycji badania "Monitor Rynku Pracy" Randstad. Dlaczego się na to decydują?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

22. edycja "Monitor rynku pracy" Randstad: Rotacja pracowników powodem do obaw?

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

25 sty 2016 12:25


Jak wynika z opublikowanego w poniedziałek (25 stycznia) badania, które zostało przeprowadzone w styczniu 2016 r. wśród ponad 800 respondentów, końcówka roku 2015 była optymistyczna na rynku pracy.

- Do pozytywnych aspektów można zaliczyć fakt, że w czwartym kwartale roku polscy pracownicy częściej sami zmieniali pracę, niż byli do tego zmuszeni w wyniku zwolnień - mówi Agnieszka Bulik, dyrektor ds. prawnych i public affairs w Randstad. Z jakiego powodu decydowali się na zmianę pracy?

- 45 proc. zadeklarowało, że zmiana pracy nastąpiła w efekcie znalezienia pracy o lepszych warunkach, 31 proc. wskazało osobiste pragnienie zmiany, a 19 proc. - niezadowolenie z poprzedniego pracodawcy - wyjaśnia Bulik.

Czytaj też: Człowiek przychodzi do firmy, a odchodzi od szefa. Dlaczego?

Jak wynika z badania, wskaźnik rotacji - czyli odsetek badanych, którzy zmienili pracę w ciągu minionych sześciu miesięcy - obniżył się o 2 punkty procentowe, do poziomu 24 proc.

A jakie prognozy na pierwsze miesiące nowego roku? Co ciekawe, respondenci nie boją się o kondycję finansową firm, w których pracują, ale blisko połowa z nich, nie sądzi, aby poprawa wyników finansowych przełożyła się na wzrost ich zarobków.

Kompetencyjnie nie nadążamy za potrzebami rynku pracy

Powściągliwość oceny przyszłego roku oraz własnych szans na rynku pracy wiąże się z tym, jak pracownicy postrzegają trudności pracodawców w znalezieniu odpowiednio uzdolnionych kadr.
W naszym kraju 54 proc. badanych uważa, że ich zakłady pracy mają z tym problem – na starym kontynencie średnia wynosiła 55 proc., a np. w Niemczech – 65 proc.

(fot.: Randstad) (fot.: Randstad)
CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.