W czwartek (18 października) obchodzimy Światowy Dzień Wartości. Z tej okazji Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL) organizuje akcję #razemwpracy. 20 tys. pracowników centrów usług biznesowych w dziewięciu miastach Polski wyjdzie przed swoje biura aby zamanifestować wspólne wartości.
ABSL przygotował wyjątkową akcję. (fot.shutterstock.com)
- Sektor usług biznesowych pod względem pochodzenia pracowników jest jednym z najbardziej "różnorodnych" w Polsce.
- ABSL szacuje, że pracuje w nim obecnie około 280 tys. osób. Z czego przeszło 10 proc. to obcokrajowcy.
- Polska jest dziś dla cudzoziemców krajem, do którego warto przyjechać, gdzie dobrze się żyje i pracuje, mówi Marcelina Godlewska, członek zarządu ABSL.
Jak wynika z danych ABSL, 90 proc. działających w Polsce centrów usług dla biznesu – czyli ponad 1100 ośrodków – zatrudnia obcokrajowców. Średnio w każdym z nich cudzoziemcy stanowią 9 proc. załogi, a niemal 70 proc. cudzoziemców pracuje w największych firmach sektora, zatrudniających ponad tysiąc osób.
Są wśród nich specjaliści z całego świata, obywatele m.in. Ukrainy, Włoch, Hiszpanii, Indii, Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Białorusi, Finlandii, Czech, Brazylii, Portugalii, Holandii, Rumunii czy Turcji.
Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl
Jak przekonują przedstawiciele ABSL, tak duże zróżnicowanie kulturowe jest w tym przypadku bardzo dużym plusem. Obcokrajowcy pracujący w sektorze usług dla biznesu doskonale asymilują się z Polakami, przeszło 90 proc. z nich ma wyższe wykształcenie, a ich kompetencje, wiedza i doświadczenie wspierają rozwój działających w naszym kraju firm.
Czytaj więcej: OEX ma już 8 tys. ludzi i wciąż rośnie o kilkadziesiąt procent rocznie. Jak to możliwe?
- Jeszcze do niedawna to Polacy wyjeżdżali pracować za granicą, a do nas przyjeżdżały praktycznie wyłącznie osoby zza wschodniej granicy. I choć dziś Ukraińcy stanowią w branży usług biznesowych największą grupę, to w działających w naszym kraju centrach usług dla biznesu chętnie zatrudniają się specjaliści z krajów Unii Europejskiej – Włoch, Hiszpanii, Niemiec, Holandii czy Francji a także z innych kontynentów – Indii czy Brazylii. Polska jest dziś dla nich krajem, do którego warto przyjechać, gdzie dobrze się żyje i pracuje, mówi Marcelina Godlewska, członek zarządu ABSL.
Flash mob na Dzień Wartości
Właśnie tę różnorodność kulturową ale i wspólne wartości łączące pracowników z Polski i innych krajów będą manifestowali pracownicy centrów usług biznesowych 18 października. ABSL organizuje akcję - flash mob - #Razemwpracy.
O godzinie 11 pracownicy centrów usług biznesowych – w całej Polsce ok. 20 tys. osób, na 20 minut przerwą pracę i wyjdą przed siedziby swoich firm ze specjalnie na tę okazję przygotowanymi kolorowymi balonami, na których umieszczony zostanie oficjalny hashtag akcji w języku angielskim #Workingtogether.
Czytaj więcej: Centra usług dla biznesu nie do zatrzymania. To najszybciej rozwijający się sektor w kraju
- Datę akcji wybraliśmy nieprzypadkowo. W Światowym Dniu Wartości chcemy pokazać, że pomimo różnic kulturowych, pracowników centrów usług biznesowych wiele łączy. W tym przypadku taką wartością jest wspólna praca, która jednoczy nieżalenie od narodowości. Chcemy zademonstrować, że jedną z głównych wartości naszej branży jest tworzenie otwartego środowiska pracy, którego atutem jest różnorodność. Naszym celem jest też podkreślenie roli pracowników zza granicy w codziennym życiu – nawiązujemy wzajemne relacje, stają się naszymi kolegami, często przyjaciółmi, wielu z nich zakłada w Polsce rodziny - podsumowuje Godlewska.
90 nowych miejsc pracy na dzień
Warto pamiętać o tym, że sektor ten jest jednym z najszybciej rozwijających się w Polsce. Każdego dnia centra usługowe zatrudniają średnio około 90 nowych pracowników. Najbardziej poszukiwani są deweloperzy, inżynierowie oprogramowania, testerzy, eksperci od finansów i księgowości oraz analitycy finansowi. Obok kompetencji zawodowych kluczowa jest znajomość języków obcych. W ostatnich latach popularność zyskują zwłaszcza języki nordyckie.
- Sektor nowoczesnych usług biznesowych w Polsce cechuje regularny wzrost zatrudnienia, a także poszerzanie zakresu działalności i wachlarza świadczonych usług. W ciągu ostatnich dwóch lat zatrudnienie wzrosło o 30 proc. (65 tys. nowych miejsc pracy). Można zatem powiedzieć, że branża generuje średnio 90 nowych miejsc pracy dziennie. Szacujemy, że w roku 2020 w sektorze pracować będzie 340 tys. osób - mówi Piotr Dziwok, prezes ABSL.
Jednak i ta branża musi radzić sobie z wyzwaniem, jakie całemu rynkowi pracy zafundowało rekordowo niskie bezrobocie. Bowiem problemem numer jeden jest znalezienie odpowiednich pracowników.
- Brak siły roboczej doskwiera szczególnie w dużych miastach, ale zgłaszają się do nas coraz częściej również miasta mniejsze, które mają duży zasób kapitału. Sygnalizują, że to od nich pochodzi wiele osób pracujących w centach zlokalizowanych w dużych ośrodkach. Te osoby coraz częściej deklarują, że byłyby zainteresowane powrotem do tych miast średnich - mówiła w maju 2018 podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego Marta Mizak z Departamentu Innowacji w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii, która sama pracowała w centrum usług.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU
KOMENTARZE (0)