×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

2/3 przedsiębiorstw zwiększy budżet na IT, ale nie ma się co bać automatyzacji

  • Autor: PM
  • 22 mar 2023 15:35

Zawirowania w globalnej gospodarce zmuszają firmy do skorygowania swoich planów finansowych. 2 na 3 dyrektorów finansowych planuje zwiększenie wydatków na branżę IT, a w szczególności na automatyzację.

2/3 przedsiębiorstw zwiększy budżet na IT, ale nie ma się co bać automatyzacji
Wielu pracowników obawia się o swoją pracę w dobie postępującej cyfryzacji i robotyzacji. Jednak technologia może okazać się pomocna w monotonnych zadaniach, uwalniając pracowników do realizacji innych czynności (fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Hasło "automatyzacja" budzi wiele lęków wśród pracowników, którzy nie chcą być zastąpieni przez roboty. Nie taki jest jednak jej cel. Ma wyręczyć człowieka tam, gdzie to potrzebne.
  • Choć sytuacja gospodarcza jest trudna, to wiele firm decyduje się na inwestycje technologiczne.
  • Polski Instytut Ekonomiczny podaje, że w samej Polsce 42 proc. wakatów technologicznych jest trudnych do obsadzenia, a co piąty projekt musiał zostać przerwany ze względu na braki kadrowe.

Agencja badawcza Gartner wskazuje, że 81 proc. przedsiębiorstw nie zrealizowało swoich celów dotyczących cyfryzacji. W związku z tym 2 na 3 dyrektorów finansowych planuje zwiększenie wydatków na IT w 2023 roku, a do głównych obszarów tych inwestycji zaliczają te w automatyzację za pomocą platform low-code.

Spoglądając na aktualną gospodarkę, Gartner wskazuje trzy obszary, na które firmy powinny zwrócić uwagę w kontekście przyspieszenia cyfryzacji. Pierwszym są wysokie stopy procentowe, które odcinają przedsiębiorców od inwestycji, a wysoka inflacja napędza spiralę płacową. Po drugie, stała i od dłuższego czasu niewystarczająca liczba specjalistów w branży IT dodatkowo hamuje rozwój firm. Ostatnim obszarem jest zmniejszenie innowacyjności, spowodowane wolną cyfryzacją, co zmniejsza wachlarz zalet firmy na rynku i ogranicza możliwości do równego konkurowania z innymi podmiotami. Szeroko rozumiana automatyzacja sprzyja rozwojowi i pomaga zwiększać efektywność firm, jednocześnie zmniejszając obciążenie pracowników.

Roboty nie mają na celu nas zastąpić, a jedynie wyręczyć

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: 2/3 przedsiębiorstw zwiększy budżet na IT, ale nie ma się co bać automatyzacji

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • PrzemoGD 2023-04-13 20:24:50

    Bzdury i wróżenie z fusów. Rynek się kurczy a giganci IT zwalniają na potęgę. Tnąc koszty w pierwszej kolejności dyrektor finansowy wyleci na pysk.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA