1800 osób do zwolnienia po połączeniu BGŻ z BNPP Polska. Zwolni też PKO BP

BGŻ i BNP Paribas uzgodniły ze związkowcami, że w ramach zwolnień grupowych po połączeniu obu banków, z BGŻ odejdzie nie więcej niż 1,8 tys. pracowników.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

1800 osób do zwolnienia po połączeniu BGŻ z BNPP Polska. Zwolni też PKO BP

PODZIEL SIĘ


Autor: /PAP

5 mar 2015 10:31


Zwolnienia mają zostać przeprowadzane stopniowo przez okres 24 miesięcy po połączeniu.

Strony porozumienia uzgodniły także m.in. kryteria wyboru pracowników, których umowy o pracę zostaną rozwiązane w ramach zwolnień grupowych, warunki uczestnictwa pracowników w programach dobrowolnych odejść, warunki odpraw i dodatkowych odszkodowań dla pracowników oraz warunki relokacji (zmiana miejsca pracy) i tzw. programu outplacement.

W wyniku zawarcia porozumienia nastąpiło zakończenie sporu zbiorowego między BGŻ a organizacjami związkowymi działającymi w banku.

Na początku grudnia 2013 roku grupa BNP Paribas i grupa Rabobank ogłosiły podpisanie umowy dotyczącej przejęcia pakietu 98,5% akcji BGŻ za kwotę 4,2 mld zł. 25 lutego 2015 roku akcjonariusze BNP Paribas Bank Polska przyjęli uchwałę wyrażającą zgodę na połączenie z Bankiem BGŻ. Akcjonariusze Banku BGŻ zgodzili się na połączenie z BNP Paribas w czwartek 26 lutego.

Zysk netto grupy Banku BGŻ w 2014 roku wyniósł ok. 138 mln zł, czyli był o 13,8 proc. niższy niż w 2013 roku. Zarząd banku nie będzie rekomendował wypłacenia dywidendy za 2014 r. - poinformował bank w raporcie rocznym. Z zysku za 2013 roku bank również nie wypłacał dywidendy.

Wynik odsetkowy banku w 2013 roku wyniósł 1,12 mld zł, (wzrost o 11,4 proc. rdr), a wynik z prowizji sięgnął 310,5 mln zł (wzrost o 7,8 proc. rdr). Marża odsetkowa netto wyniosła na koniec 2014 roku 2,9 proc., podczas gdy rok wcześniej było to 2,7 proc.

Zwolnienie nawet tysiąca pracowników zapowiedział w środę także PKO BP. "Zgodnie z zawiadomieniem przekazanym w grudniu 2014 roku do Urzędu Pracy m. st. Warszawy, liczba pracowników zwalnianych w banku w roku 2015 wyniesie maksymalnie 1065 osób. Liczba zwolnień pracowników z przyczyn ich niedotyczących została uzgodniona z zakładowymi organizacjami związkowymi. Osoby te objęte są pakietami osłonowymi" - poinformował ISBnews p.o rzecznika prasowego PKO BP Łukasz Świerżewski.

Jak jednak uspokaja, poziom zwolnień w banku będzie znacznie niższy od zadeklarowanego poziomu maksymalnego ze względu na trwające jednocześnie procesy rekrutacyjne. "W 2015 roku liczba pracowników PKO Banku Polskiego pozostanie stabilna" - zapewnił.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.