-
- •26 gru 2022 6:01
To już nie czas na gdybanie czy analizowanie skali problemu. Menedżerowie, dyrektorzy HR, prezesi firm nie mają złudzeń - weszliśmy w czas bardzo ostrej rywalizacji o talenty. - Zanim rozpocznie się szukanie ich na zewnątrz, warto pomyśleć, na ile wykorzystany jest potencjał pracowników, czy są na właściwym miejscu, na ile możliwe jest przeniesienie ich na stanowiska, na których sprawdzą się lepiej - podpowiada Joanna Wanatowicz, dyrektor zarządzająca Grafton Recruitment. O to, jak znaleźć najlepszych pracowników, zapytaliśmy 18 prezesów, menedżerów i dyrektorów HR. Przeczytajcie, co na ten temat mają do powiedzenia m.in. Piotr Wielgomas, prezes Bigram, Katarzyna Cymerman, dyrektor ds. HR w polskim oddziale Microsoft czy Przemysław Maliszewski, współzałożyciel i prezes spółki Aidar.

Anna Wesołowska, dyrektor zarządzająca Gi Group Temp&Perm
Polscy przedsiębiorcy od dłuższego czasu odczuwają niedobór pracowników, głównie w przetwórstwie przemysłowym, transporcie, gospodarce magazynowej, budownictwie i usługach. Jak wiadomo nie ma jednej recepty na zminimalizowanie braków kadrowych, dlatego firmy korzystają z różnych rozwiązań. Jednym z nich – w obszarze pracowników niższego szczebla - było dotychczas zatrudnianie siły roboczej zza wschodniej granicy, głównie z Ukrainy.
Firmy szukają obecnie sposobów, by zrekompensować tę lukę poprzez sprowadzanie pracowników spoza Europy, szczególnie z Azji, a ostatnio także z Afryki oraz Ameryki Południowej. Procedurę zatrudniania kandydatów spoza Europy utrudniał długotrwały i skomplikowany proces legalizacji ich pobytu w Polsce. Z ostatnich doniesień wiemy, że w nowym roku procedura ma być znacznie usprawniona. To bardzo dobre wieści. Ważna w sprostaniu brakom kadrowym jest aktywizacja osób w wieku produkcyjnym, które są nieobecne na rynku pracy, w tym starszego, doświadczonego pokolenia. Wbrew pozorom ma ono duży potencjał, a z jego doświadczenia firmy mogą korzystać na wielu poziomach.
Pomocna jest i w dalszym ciągu będzie także automatyzacja, jednak to rozwiązanie niesie ze sobą także ryzyka, gdyż wymaga nowych kwalifikacji i umiejętności. Jednym z najskuteczniejszych sposobów w tym obszarze jest i będzie rozwój kwalifikacji: re-skilling i up-skilling. Od wielu lat mówi się o konieczności dostosowania edukacji do potrzeb rynku oraz zapewnienia osobom pracującym lub poszukującym pracy możliwości zdobycia odpowiednich umiejętności. To proces wymagający konsekwentnej strategii i czasu (fot. Gi Group Temp&Perm)


Słowa kluczowe
- Gi Group
- Piotr Machowski
- zatrudnienie
- Anna Wesołowska
- Aidar
- drenaż mózgów
- Przemysław Maliszewski
- talenty
- Katarzyna Cymerman
- Microsoft
- Hubert Pokrowiecki
- Joanna Wanatowicz
- Grafton Recruitment
- Magdalena Wyrzykowska-Glezner
- PGE
- Rafał Glogier-Osiński
- kandydat
- Bigram
- Krzysztof Świtoński
- LUCKYYOU
- Action
- LMC Polska
- Joanna Smolińska
- GroupM
- Piotr Wielgomas
- Aneta Andruszkiewicz
- Unibep
- Katarzyna Rusek
- SAP
- Funktional
- Joanna Osoba-Botwina
- Hydropath
- podsumowanie 2022/prognoza 2023
- Anna Barbachowska
- ADP Polska
- Szymon Płodowski
- Pracuj.pl
- GoodHabitz
- Daniel Idźkowski
- Ewa Gołębiewska-Krzyżan
- Capgemini
KOMENTARZE (1)