×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

18 polskich menedżerów radzi, jak wygrywać walkę o najlepszych pracowników

To już nie czas na gdybanie czy analizowanie skali problemu. Menedżerowie, dyrektorzy HR, prezesi firm nie mają złudzeń - weszliśmy w czas bardzo ostrej rywalizacji o talenty. - Zanim rozpocznie się szukanie ich na zewnątrz, warto pomyśleć, na ile wykorzystany jest potencjał pracowników, czy są na właściwym miejscu, na ile możliwe jest przeniesienie ich na stanowiska, na których sprawdzą się lepiej - podpowiada Joanna Wanatowicz, dyrektor zarządzająca Grafton Recruitment. O to, jak znaleźć najlepszych pracowników, zapytaliśmy 18 prezesów, menedżerów i dyrektorów HR. Przeczytajcie, co na ten temat mają do powiedzenia m.in. Piotr Wielgomas, prezes Bigram, Katarzyna Cymerman, dyrektor ds. HR w polskim oddziale Microsoft czy Przemysław Maliszewski, współzałożyciel i prezes spółki Aidar.

Anna Wesołowska, dyrektor zarządzająca Gi Group Temp&Perm

Polscy przedsiębiorcy od dłuższego czasu odczuwają niedobór pracowników, głównie w przetwórstwie przemysłowym, transporcie, gospodarce magazynowej, budownictwie i usługach. Jak wiadomo nie ma jednej recepty na zminimalizowanie braków kadrowych, dlatego firmy korzystają z różnych rozwiązań. Jednym z nich – w obszarze pracowników niższego szczebla - było dotychczas zatrudnianie siły roboczej zza wschodniej granicy, głównie z Ukrainy.

Firmy szukają obecnie sposobów, by zrekompensować tę lukę poprzez sprowadzanie pracowników spoza Europy, szczególnie z Azji, a ostatnio także z Afryki oraz Ameryki Południowej. Procedurę zatrudniania kandydatów spoza Europy utrudniał długotrwały i skomplikowany proces legalizacji ich pobytu w Polsce. Z ostatnich doniesień wiemy, że w nowym roku procedura ma być znacznie usprawniona. To bardzo dobre wieści. Ważna w sprostaniu brakom kadrowym jest aktywizacja osób w wieku produkcyjnym, które są nieobecne na rynku pracy, w tym starszego, doświadczonego pokolenia. Wbrew pozorom ma ono duży potencjał, a z jego doświadczenia firmy mogą korzystać na wielu poziomach.

Pomocna jest i w dalszym ciągu będzie także automatyzacja, jednak to rozwiązanie niesie ze sobą także ryzyka, gdyż wymaga nowych kwalifikacji i umiejętności. Jednym z najskuteczniejszych sposobów w tym obszarze jest i będzie rozwój kwalifikacji: re-skilling i up-skilling. Od wielu lat mówi się o konieczności dostosowania edukacji do potrzeb rynku oraz zapewnienia osobom pracującym lub poszukującym pracy możliwości zdobycia odpowiednich umiejętności. To proces wymagający konsekwentnej strategii i czasu (fot. Gi Group Temp&Perm)

REKLAMA

    

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: 18 polskich menedżerów radzi, jak wygrywać walkę o najlepszych pracowników

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Scarlett 2023-01-02 09:19:30

    JESTEM Scarlett: TO JEST MOJE POŚWIADCZENIE DLA DR OGUNDELE, PRAWDZIWEGO CZARNIKA, KTÓRY PRZYWRÓCIŁ MI MĘŻA W CIĄGU 48 GODZIN SWOIM ZAKLĘCIEM MIŁOŚCI, TEN CZŁOWIEK MA ROZWIĄZANIE KAŻDEGO PROBLEMU W ZWIĄZKU, SKONTAKTUJ SIĘ Z NIM NA WHATSAPP LUB TELEGRAM: +27638836445 . JEGO ZAKLĘCIE JEST NIESZKODLIWE.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA