Folia z alg czerwonych, biodegradowalne maseczki, maszyna do zbierania skał i kamieni z pól uprawnych - m.in. takie produkty zdobyły nominacje w I edycji rankingu INNOWACJE 2021; w sumie w czterech kategoriach to 12 projektów. Listę laureatów ogłoszono w piątek.

- Ranking INNOWACJE 2021 podzielony jest na cztery kategorie: najlepszych rozwiązań ekologicznych, społecznych, usługowych i jakościowych.
- We wszystkich kategoriach łącznie wyłoniono 12 projektów, które kapituła rankingu uznała za nowatorskie i najbardziej interesujące z punktu widzenia innowacyjności oraz rozwoju polskiej gospodarki.
W rankingu INNOWACJE zwycięstwo w kategorii najlepsze rozwiązanie ekologiczne przypadło folii z alg czerwonych opracowanej przez dr inż. Ewelinę Jamróz z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Folia ta powstaje ze złożonych cukrów z alg czerwonych i żelatyny, które mają właściwości antyoksydacyjne i przeciwdrobnoustrojowe, i mogą zastąpić plastik w opakowaniach jednorazowych.
Drugie miejsce w tej kategorii zajęły biodegradowalne maseczki opracowane przez Politechnikę Łódzką przy współpracy z Centralnym Instytutem Ochrony Pracy i Instytutem Biopolimerów i Włókien Chemicznych w ramach projektu Biogratex, którego liderem była prof. Izabella Krucińska.
Ex aequo drugie miejsce przyznano aplikacji PrO4Bake, która ma ograniczać marnotrawienie żywności i pozwalać tak planować produkcję pieczywa, by całe udało się sprzedać. Nad projektem PrO4Bake pracuje Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie, a prace nad aplikacją finansuje Wspólnota Wiedzy i Innowacji w obszarze żywności EIT Food. Działania projektowe koordynuje Uniwersytet Hohenheim w Niemczech.
W kategorii najlepszych rozwiązań społecznych pierwsze miejsce zajął projekt INCARE, którego celem jest stworzenie zrównoważonego systemu opieki dla osób starszych i ich opiekunów, oraz jego komercjalizacja w ciągu dwóch lat od zakończenia projektu. Projekt INCARE realizuje konsorcjum 8 partnerów pod przewodnictwem IT Center for Science and Technology w Bukareszcie, a za działania związane z zaangażowaniem w realizację projektu docelowych użytkowników i kluczowych interesariuszy w Polsce odpowiada polska fundacja Stocznia.
Na drugim miejscu znalazł się projekt Urban Lab - pilotażowe narzędzie poprawy jakości życia mieszkańców miast zgodnie z ideą smart city. Realizowany jest w Instytucie Rozwoju Miast i Regionów we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej, współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej.
Ex aequo drugie miejsce przypadło projektowi Seniorzy w sieci, prowadzonemu przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę". Projekt przygotowano z myślą o potrzebach współczesnych seniorów, ma charakter edukacyjny i rozwojowy i składa się z kursu online, w którym może wziąć udział 200 osób z całej Polski w wieku od 55 lat.

KOMENTARZE (0)