PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

NIK: Prawie 100 spółek Skarbu Państwa nie ma perspektywy dalszego funkcjonowania

  • Autor: PAP/TK
  • 13 lis 2018 14:26

Nowa polityka względem spółek Skarbu Państwa niewiele zmieniła - informuje NIK. Jak dodano, blisko 100 spółek nie miało perspektyw dalszego działania z powodu złej kondycji finansowej, a resorty nie zainicjowały programów naprawczych wobec nadzorowanych firm.

NIK: Prawie 100 spółek Skarbu Państwa nie ma perspektywy dalszego funkcjonowania
Adobe Stock
REKLAMA
  • Spółki Skarbu Państwa są nierzetelnie nadzorowane, m.in. przez brak opracowania polityki właścicielskiej, częste wymiany członków rad nadzorczych i zarządów spółek, co nie sprzyjało dobremu zarządzaniu.
  • Choć w styczniu 2017 r. weszły w życie przepisy zmieniające politykę względem spółek SP, NIK uważa, że niewiele się od tamtego czasu zmieniło.
  • Na koniec pierwszego półrocza 2017 roku, Skarb Państwa posiadał w 488 spółkach akcje/udziały o wartości nominalnej ok. 70 mld złotych.

Najwyższa Izba Kontroli w opublikowanym we wtorek (13 listopada) raporcie przypomniała, że 1 stycznia 2017 roku weszły w życie przepisy likwidujące Ministerstwo Skarbu Państwa. Rolę koordynatora polityki właścicielskiej przejął prezes Rady Ministrów, który nadzór nad poszczególnymi spółkami przekazał właściwym ministrom, agencjom rządowym i pełnomocnikowi rządu. "Zmiana modelu sprawowania nadzoru nad spółkami z udziałem Skarbu Państwa, miała w założeniu doprowadzić do poprawy efektywności ich działania i ujednolicenia zasad nadzoru" - wskazała Izba.

Jak poinformowano, na koniec pierwszego półrocza 2017 roku, Skarb Państwa posiadał w 488 spółkach akcje/udziały o wartości nominalnej ok. 70 mld złotych.

W raporcie przypomniano, że wcześniejsze kontrole NIK nadzoru właścicielskiego wykazywały, że nierzetelnie nadzorowano spółki, m.in. nie opracowano polityki właścicielskiej, często wymieniano członków rad nadzorczych i zarządy spółek, co nie sprzyjało dobremu zarządzaniu. W trakcie kolejnej kontroli (do końca września 2017 r.) sprawdzono 15 spółek z udziałem państwa, dwa ministerstwa oraz Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.

Kontrola wykazała, że reforma nie doprowadziła do pełnego ujednolicenia nadzoru nad spółkami z udziałem Skarbu Państwa. Ustawa nie dotyczy np. ok. 60 firm państwowych, nad którymi nadzór jest sprawowany na podstawie przepisów szczególnych, a proces "przejmowania" przez ministerstwa spółek przeciągnął się do końca 2017 r.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: NIK: Prawie 100 spółek Skarbu Państwa nie ma perspektywy dalszego funkcjonowania

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • rozbawiony 2018-11-14 10:17:36

    Przezabawne - porozdzielali pomiędzy różne ministerialne księstwa, żeby coś ujednolicić. Nikt nie widzi oczywistej sprzeczności wewnętrznej takiego założenia? Niech od razu napiszą, że różne spółdzielnie dostały swoje księstwa na zasadzie "dziel i rządź", ale najjaśniejszy formalnie trzyma rękę i może nie pozwolić na głupie wyskoki.

REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA