10 zasad innowacyjnego biznesu

Wysokie podatki, biurokracja, a także kryzys gospodarczy nie zachęcają do zakładania własnej działalności. Według najnowszych danych Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej w Polsce liczba nowo zakładanych przedsiębiorstw wciąż spada.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

10 zasad innowacyjnego biznesu

PODZIEL SIĘ


Autor: ang

24 maj 2013 11:35


Pomimo wzrostu o 35 proc. w 2011 r., każdy kolejny rok przynosił spadek. W ubiegłym roku wynosił on 26 proc., zaś dane KRS na kwiecień br. pokazują zaledwie 24 800 założonych firm. Na coraz mniejszą liczbę przedsiębiorstw ma wpływ m.in. panujący kryzys gospodarczy, zawiła biurokracja, wysokie podatki, a także przepisy nie sprzyjające młodym przedsiębiorcom.

Inteligentny Rozwój zamiast Innowacyjnej Gospodarki

Przedsiębiorca, który napotyka problemy powinien zastanowić się, co zrobić by być bardziej konkurencyjnym i utrzymać się na rynku. Jednym z zaleceń jest wprowadzić do biznesu innowacyjne pomysły. Istotność tego działania potwierdzają ostatnie plany Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, które zapowiadają większe wsparcie innowacyjnych firm, poprzez przeznaczenie jednej dziesiątej pieniędzy z unijnej puli na lata 2014-2020.

Ich celem jest wsparcie badań naukowych, rozwoju technologicznego, a także innowacji, mających w jeszcze większym stopniu przyczynić się do wzrostu konkurencyjności polskich firm na rynku globalnym.

- Przedsiębiorcy powinni bacznie śledzić sytuację na rynku gospodarczym oraz różnego rodzaju programy wsparcia młodego biznesu. Sam program Inteligentny Rozwój, ma zastąpić dotychczas dobrze znany program Innowacyjna Gospodarka. Z tego, co wiadomo na dany moment, jego podstawowymi założeniami będą: przybliżenie nauki z biznesem, a także doprowadzenie do rozwoju innowacyjności oraz polskich firm na rynku europejskim - mówi Paweł Tomczyk, CEO firmy Rearden Technology.

Na ostateczny kształt programu, jak podaje PAP, niestety będzie trzeba poczekać do jesieni bieżącego roku.

Co oznacza „innowacyjny biznes"?

Pod pojęciem innowacyjności rozumie się stworzenie nowego produktu, usługi czy też jakości. Zmiana ta może prowadzić w sposób radykalny do powstania nowej rzeczy, ale też w sposób mniej łagodny do udoskonalenia produktu.

- Planując stworzenie innowacyjnej firmy należy zastanowić się nad stworzeniem czegoś nowego, co wypełni nisze, których pełno jest na rynku. Stąd też taką popularnością cieszą się pomysły na biznes oparty na Internecie, który jako kanał dopiero się porządkuje, ale też i ciągle rozwija - twierdzi Paweł Tomczyk.

- Ponadto wdrożenie innowacyjnego pomysłu w życie nie należy do tanich działań, a niestety w Polsce brakuje odpowiedniego systemu bankowego, przygotowanego na finansowanie innowacyjnych i często ryzykownych przedsięwzięć - dodaje Tomczyk.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.