×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

1/5 firm transportowych zagrożona bankructwem. Restrukturyzacja ostatnim ratunkiem?

  • Anna Trojanowska
    AT
  • 29 lis 2019 11:05

Liczba upadłości firm z sektora transportu z roku na rok będzie coraz większa. Postępowanie restrukturyzacyjne, a w ostateczności procedura upadłościowa, może być jedyną receptą dla przedsiębiorców z branży transportowej - oceniają eksperci z kancelarii Mikulewicz Ostaszewski.

1/5 firm transportowych zagrożona bankructwem. Restrukturyzacja ostatnim ratunkiem?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
  • Jak podkreślają eksperci z kancelarii Mikulewicz Ostaszewski, obecnie około 20 proc. firm z polskiej branży transportowej jest zadłużona na niemal miliard złotych.
  • Czynnikami, które najczęściej wpływają na trudną sytuację finansową przedsiębiorstw z tego sektora są m.in. wzrost kosztów, coraz silniejsza konkurencja w branży, zatory płatnicze czy niedobór pracowników - mówi adwokat Marcin Ostaszewski, partner w kancelarii Mikulewicz Ostaszewski.
  • Podjęcie kroków w celu zrestrukturyzowania przedsiębiorstwa borykającego się z problemami finansowymi, poprzez opracowanie strategii, zbudowanej na szczegółowym planie finansowym oraz porozumieniach może pozwolić na utrzymanie się na rynku i zażegnanie kryzysu finansowego.

Udział sektora transportowego w łącznej wartości dodanej brutto Polski wzrósł o blisko 2,5 pkt. proc. do poziomu ponad 7 proc., przy średniej unijnej na poziomie niecałych 5 proc. Polskie firmy są niekwestionowanymi liderami międzynarodowych towarowych przewozów drogowych, obsługując blisko jedną trzecią pracy przewozowej wszystkich ciężarówek zarejestrowanych w UE - wylicza Bank Pekao.

Jednocześnie eksperci z kancelarii Mikulewicz Ostaszewski wskazują, że w sektorze transportu działa przeważająca część firm borykających się z problemami finansowymi. Z danych Monitora Sądowego i Gospodarczego wynika, że liczba upadłości z roku na rok będzie coraz większa.

Postępowanie restrukturyzacyjne, a w ostateczności procedura upadłościowa, może być jedyną receptą dla przedsiębiorców z branży transportowej - ocenia kancelaria.

Zadłużenie i brak pracowników

Jak podkreślają eksperci z kancelarii Mikulewicz Ostaszewski, obecnie około 20 proc. firm z polskiej branży transportowej jest zadłużona na niemal miliard złotych. Swoje szacunki oparli na danych Krajowego Rejestru Długów. Jednocześnie, na podstawie informacji opublikowanych przez Monitor Sądowy i Gospodarczy, wywodzą, że w 2017 roku upadło 17 firm transportowych, co stanowi prawie 50 proc. nadwyżkę w stosunku do roku poprzedniego. Do października 2018 roku wynik ten został podwyższony, kiedy ogłoszono upadłość w stosunku do 18 podmiotów z tego sektora.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: 1/5 firm transportowych zagrożona bankructwem. Restrukturyzacja ostatnim ratunkiem?
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA