- Autor: PAP/RAF
- •4 cze 2022 7:49
W I kw. 2022 r. 1,1 mln podróżnych kupiło wyjazd turystyczny, w analogicznym okresie 2019 r. takich osób było blisko 2 mln - podał Turystyczny Fundusz Gwarancyjny. Ponad połowa wykupionych imprez w tym czasie dotyczyła wyjazdów za granicę.

- Większość z blisko 1,1 mln turystów objętych umowami z biurami podróży wybierała wczasy zagraniczne (w Europie lub poza nią) z przelotem czarterowym - na taką opcję zdecydowało się ponad 600 tys. osób.
- Na drugim miejscu znalazły się wycieczki na terenie Polski bądź do krajów ościennych (ponad 300 tys. osób).
- Z kolei ponad 100 tys. klientów przedsiębiorców turystycznych wybrało wyjazd do jednego z krajów europejskich wraz z transportem, jednak innym niż lot czarterowy (np. autokarem).
Z danych Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego (TFG) wynika, że od stycznia do marca br., organizatorzy turystyki zawarli ponad 426 tys. umów o imprezy turystyczne obejmujące niemal 1,1 mln podróżnych. Osób decydujących się na wyjazdy było w tym okresie o ok. 700 tys. więcej niż przed rokiem, a także o ok. 120 tys. więcej niż w poprzednim kwartale (IV kw. 2021 roku).
Jednak w porównaniu do czasów sprzed pandemii liczba ta nadal jest niższa. W pierwszym kwartale 2019 r. liczba podróżnych decydujących się na wykupienie imprezy turystycznej w biurze podróży wynosiła bowiem blisko 2 mln, zaś w pierwszym kwartale 2020 roku - w trakcie którego rozpoczęła się pandemia - ok. 1,35 mln - podał Fundusz.
Dodał, że większość z blisko 1,1 mln turystów objętych umowami z biurami podróży wybierała wczasy zagraniczne (w Europie lub poza nią) z przelotem czarterowym - na taką opcję zdecydowało się ponad 600 tys. osób. Na drugim miejscu znalazły się wycieczki na terenie Polski bądź do krajów ościennych (ponad 300 tys. osób). Z kolei ponad 100 tys. klientów przedsiębiorców turystycznych wybrało wyjazd do jednego z krajów europejskich wraz z transportem, jednak innym niż lot czarterowy (np. autokarem).
Czytaj też: Wyraźny wzrost aktywności zawodowej Polaków
Jak zauważył członek zarządu UFG odpowiedzialny za obszar turystyki Marek Niechciał, niektóre zakupione imprezy turystyczne musiały zostać odwołane z powodu agresji Rosji na Ukrainę. - W tej sytuacji klienci biur podróży mogli liczyć na całkowity zwrot wpłaconych środków z Turystycznego Funduszu Pomocowego - podkreślił.
Podał, że w I kw. br. TFP rozpoczął przyjmowanie wniosków o wypłaty, zaś w drugim kwartale Fundusz wypłacił środki o łącznej wartości ponad 175,5 tys. zł. - Był to pierwszy przypadek uruchomienia wypłat z TFP - zaznaczył.

KOMENTARZE (1)