×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Zbudujmy dla Ukraińców miejsce wśród nas

Polski przemysł i polska gospodarka przestawiły się w znacznej części w swojej działalności na wsparcie uchodźców z Ukrainy. Ale jako przedsiębiorcy uczciwie ostrzegamy: to nie może trwać długo - mówi w rozmowie z PulsHR.pl Tomasz Misiak, przedsiębiorca, członek Rady Pracodawców RP.

Zbudujmy dla Ukraińców miejsce wśród nas
Tomasz Misiak: W naszej zbiórce przekroczyliśmy kwotę ponad 200 mln zł. (fot. PTWP Michał Oleksy)
REKLAMA
 • Przedsiębiorcy pomagają na wielką skalę. wartość zbiórek prowadzonych przez organizacje biznesowe i przedsiębiorców przekroczyła 200 mln zł - mówi Tomasz Misiak.
 • Dziś większość tej pomocy odbywa się przez wolontariat. To musi przejść na etatyzm, profesjonalizm. To musi być zarządzane w sposób długoterminowy -podkreśla.
 • Zbudujmy po prostu dla nich miejsce wśród nas, wśród wspólnoty europejskiej - apeluje.

Jak wybuch wojny na Ukrainie wpłynął na polski biznes?

Zbyt wielu rzeczy dzisiaj jeszcze nie wiemy. Nie sposób przewidzieć, co wydarzy się za tydzień, za miesiąc, jak długo potrwa wojna, jaki będzie miała zakres. Sama agresja też była zaskoczeniem – przedsiębiorcy z dnia na dzień stanęli w obliczu zupełnie nowej sytuacji. Jest jeszcze za wcześnie by pokusić się o pełny bilans skutków.

Zobacz też: Polska najważniejszym krajem dla ukraińskich uchodźców

Możemy jednak opisać najważniejsze problemy. Bardzo duża część polskich przedsiębiorstw miała za granicą dostawców. Bardzo duża część miała tam własne oddziały, współpracujących partnerów. Te łańcuchy dostaw zostały zerwane. Chodzi nie tylko o kontrahentów na Ukrainie. Mamy informacje z biznesu na temat tego, że dostawy Jedwabny Szlak również są zakłócone i pewna część towarów z Chin nie dociera polskich firm. Dla wielu z nich może to oznaczać zakłócenia lub przerwy w produkcji.

zobacz też: Polski system edukacyjny jest przygotowany na uchodźców z Ukrainy

Z drugiej strony są sygnały, że wiele fabryk które prowadziły działalność za naszą wschodnią granicą myśli o przeniesieniu produkcji do Polski, gdyż szacują, ze będą mogły tu prowadzić działalność przy stosunkowo akceptowalnym koszcie pracy, przewidywalności i stabilności. Z jednej strony można to uznać za pozytywną wiadomość dla polskiego biznesu, ale oczywiście będzie to ze szkodą dla naszych partnerów, więc raczej nie należy się z tego cieszyć, bo taki proces utrudniałby odbudowę Ukrainy. Zdecydowanie lepiej by było, gdyby ukraińskie firmy zakładały u nas biznes z powodu kalkulacji biznesowych, poszerzania działalności, a nie z powodu ucieczki przed wojną.

Uchodźcy zapełnią wakaty?

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (12)

Do artykułu: Zbudujmy dla Ukraińców miejsce wśród nas

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Łukasz 2022-09-26 09:22:08

  Pełno nieudaczników życiowych w komentarzach. Jesteście na dole drabiny społecznej i boicie się konkurować z Ukraińcami. Słusznie, są pod każdym względem lepsi od was.

 • jurek 2022-09-11 11:28:56

  Jednego niech sobie misiak weźmie do domu. Mnie zupełnie nie są potrzebni. Dobrze było kiedy ich nie było.

 • Zeghar 2022-03-18 17:13:42

  Pewnie że Misiak się cieszy, bo to będą niezłe żniwa dla firm pośrednictwa pracy. Ciekawe jakie teraz ma z kumplami udziały w takich przedsięwzięciach? Zgaduję że spore.

 • Stary weteran 2022-03-18 11:12:03

  Po tym ,,rządzie" nie spodziewam się już niczego dobrego dla Polski. Ukraina zaś musi zostać trochę wyludniona bo tam przecież ma przenieść się pewne państwo położone w Palestynie.... ,,Nasi " rządzący wykonują tylko polecenia swojej centrali..... Zainteresowanych odsyłam do tematu: ,,Niebiańska Jerozolima"

 • bea 2022-03-18 09:11:34

  Ludzie obudżcie się !!!!!! To rozdawnictwo wszelkich przywilei, to nie jest pomoc tylko zagłada Polski! Można nakarmić, odziać, ale to co wyprawia rząd z naszymi pieniędzmi, to jest niszczenie społeczeństwa, Trzeba mieć trochę rozsądku i przystopować ten koncert życzeń!!!!! Zdechniemy z głodu niedługo. Młodzi nie mają gdzie mieszakć, a ONI remontują mieszkania obcym, wywalają studentów na ulicę,...

  • Jejsjjsj 2022-03-18 11:52:46

   Spadaj, ruski trollu. Taaa, na same nowo budowane drogi szybkiego ruchu wydajemy 30 mld rocznie, a Ty straszysz, że kilkanaście będzie stanowić zagładę. Alboś durniem, alboś szpiclem.

   • Jano 2022-03-28 15:56:43

    spadaj banderowska onuco

   • Polak 2022-04-01 15:28:08

    Sam jestem życiowym trollem idioto. Wypad z internetu do swojej chaty w banderlandzie. Myślisz że kogoś przestraszysz swoim kretyńskim wpisem???

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA