Wypalenie zawodowe dotyka wielu menedżerów. Najlepszym lekarstwem jest zmiana profesji

– Zmiana profesji, stanowiska, czasami zmiana branży. To nie jedyne, ale według mnie najskuteczniejsze narzędzia walki z wypaleniem zawodowym – twierdzi Dorota Gdowska, trener współpracujący z Centrum Kreowania Liderów.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wypalenie zawodowe dotyka wielu menedżerów. Najlepszym lekarstwem jest zmiana profesji

PODZIEL SIĘ


Autor: Jolanta Miśków

1 lip 2015 5:53


Skąd się bierze wypalenie zawodowe i kogo najczęściej dotyczy?

Dorota Gdowska, trener współpracujący z Centrum Kreowania Liderów: – Wypalenie zawodowe najczęściej dotyczy grupy zawodowej, która ma kontakt z ludźmi. Oznacza to, że bardziej narażeni na wypalenie są np. menedżerowie, pracownicy obsługi klienta, ale też pielęgniarki, nauczyciele, policjanci. Oczywiście nie oznacza to, że wypalenie nie może dotyczyć programisty, inżyniera ruchu czy technologa, ale w przypadku tych profesji zagrożenie jest mniejsze.

Dlaczego akurat osoby, które mają kontakt z ludźmi w swojej pracy, są bardziej narażone na wypalenie?

– Dlatego, że to jest praca, która jest bardzo emocjonująca. Może to nie zabrzmi dobrze, ale „materiał”, z którym pracujemy, czyli ludzie, jest bardzo wymagający. Nie sposób pracując z drugim człowiekiem odciąć się od emocji, a te bywają bardzo silne.

Kiedy przestajemy sobie z nimi radzić, zaczynamy się wypalać. Jednym z elementów wypalenia jest depersonalizacja – to moment, kiedy menedżer zaczyna swoich podwładnych postrzegać jako jednolitą grupę, nie dostrzega indywidualności, zaczyna traktować ją instrumentalnie, myśli o niej negatywnie i odczuwa nieprzyjemne emocje w kontakcie z pracownikami. Podobne myśli mogą dotyczyć pracowników obsługi klienta, którzy widząc kolejną osobą wchodzącą do firmy, myślą: „o nie, znowu klient”.

A może to nie wypalenie, tylko po prostu znużenie pracą?

– To, co potocznie nazywamy wypaleniem – znudzenie, zmęczenie, rutyna – to jest tylko niewielka część tego syndromu. U osób wypalonych zawodowo pojawia się dużo frustracji, złości, a także poczucie bezsilności i beznadziejności. Osoby wypalone zawodowo odnoszą wrażenie, że to, co robią, jest poza ich kontrolą. I to poczucie braku wpływu na swoją sytuację jest w wypaleniu najtrudniejsze.

Zapewne im szybciej zdiagnozujemy wypalenie zawodowe, tym lepiej. Jakie są zatem jego pierwsze objawy?

– To bardzo trudne pytanie. Jak podam symptomy, to się okaże, że większość ludzi je ma.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

PsychoMedic 2015-11-18 12:18:24

Bardzo dobry artykuł, uważam że w przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem psychiatrą, psychologiem. Polecam specjalistów z Kliniki PsychoMedic.pl tel 22 299 11 22 na Ursynowie i tel. 22 253 8888 w Centrum Warszawy.