Wieczorek: Na wzorzec przywództwa składają się: ciężka praca, profesjonalizm i relacje z ludźmi

- Nie twierdzę, że podczas piastowania funkcji prezesa w polskim oddziale znałem 5 tys. osób. Miałem jednak duży kontakt z bardzo wieloma pracownikami i menedżerami na różnych poziomach struktury organizacyjnej - mówi Roman Wieczorek, wiceprezes wykonawczy firmy Skanska.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wieczorek: Na wzorzec przywództwa składają się: ciężka praca, profesjonalizm i relacje z ludźmi

PODZIEL SIĘ


Autor: Justyna Koc

4 kwi 2014 5:55


Jaki jest pana zakres obowiązków?

Roman Wieczorek, wiceprezes wykonawczy firmy Skanska: - Zarząd podejmuje wszystkie decyzje dotyczące korporacji Skanska na całym świecie. Jako wiceprezes zarządu współodpowiadam zatem całościowo za firmę. Nadto sprawuję nadzór nad rozwojem oddziałów Skanska (budownictwo) w Europie Centralnej.

Czy istnieją różnice w zarządzaniu polską jednostką a pozostałymi oddziałami?

- Sposoby zarządzania w poszczególnych jednostkach biznesowych nie są tak różne, jak można by się spodziewać. Skanska ma jednoznaczną i klarowną kulturę firmy, która nie zależy od aspektów środowiskowych i kulturowych regionu.

Fundamentem kultury firmy są jasno i wyraźnie sformułowane ponadczasowe wartości, niezwiązane z geograficzną kulturą, tj. uczciwość, rzetelność, transparentność czy wzajemny szacunek. Jeśli przymioty te są respektowane i praktykowane, wtedy nie ma znaczenia, czy dowodzi się jednostką w Czechach, czy w Wielkiej Brytanii. Zasady te zdecydowanie ułatwiają zarządzanie firmą oraz przemieszczanie pracowników między danymi jednostkami.

Wiadomo jednak, że każdy z nas przynależy do jakiegoś społeczeństwa i jest związany z kulturą, w której się wychował. Ma to swoje odzwierciedlenie w relacjach z klientami, dostawcami i z partnerami biznesowymi. Połączenie wartości firmowych z tymi, które są związane z danym regionem i społeczeństwem, jest dla nas wyzwaniem, ale też - jak pokazuje rzeczywistość - całkiem dobrze sobie z tym radzimy.

Jaki styl zarządzania pan preferuje?

- Moim zdaniem na wzorzec przywództwa składają się trzy elementy: ciężka praca, profesjonalizm oraz relacje z ludźmi. Absolutnie wierzę, że fundamentem przywództwa jest zaufanie i budowanie odpowiednich relacji z pracownikami. Można to osiągnąć wyłącznie dzięki rozmowom i spotkaniom, dzięki którym poznajemy swoich pracowników. Nie twierdzę, że podczas piastowania funkcji prezesa w polskim oddziale znałem 5 tys. osób. Miałem jednak duży kontakt z bardzo wieloma pracownikami i z menedżerami na różnych poziomach struktury organizacyjnej.

W przywództwie ważne jest traktowanie człowieka poważnie. Istotna jest informacja zwrotna, która powinna być przekazywana nie tylko wtedy, gdy pracownik osiągnie sukces i wykona dobrze powierzone mu zadanie. Należy także mówić o tym, co wykonał źle. Ważne, aby przekazać taką informację w sposób, który nie narusza jego godności. Tego rodzaju rozmowa powinna być dla pracownika motywacją, by stawać się lepszym i nie popełniać tych samych błędów.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.