Usługi IT od razu wchłonęłyby 40 tys. osób. Najtrudniej jest we Wrocławiu, Krakowie, Gdańsku i Łodzi

– Zdecydowanie najtrudniej jest znaleźć dobrego pracownika w miastach, w których jest dużo centrów usług wspólnych, takich jak: Wrocław, Kraków, Gdańsk i Łódź. Te cztery miasta oferują stawki porównywalne z Warszawą – mówi Bartłomiej Łatka, dyrektor Centrum Kompetencyjnego Professional Services w Qumaku.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Usługi IT od razu wchłonęłyby 40 tys. osób. Najtrudniej jest we Wrocławiu, Krakowie, Gdańsku i Łodzi

PODZIEL SIĘ


Autor: Justyna Koc

28 kwi 2017 7:52


• Jak twierdzi Bartłomiej Łatka, dyrektor Centrum Kompetencyjnego Professional Services w Qumaku, najtrudniej jest znaleźć dobrego pracownika w miastach, w których jest dużo centrów usług wspólnych, takich jak: Wrocław, Kraków, Gdańsk i Łódź.

• By uzupełnić braki kadrowe firmy rekrutują także za granicą - na Ukrainie, Białorusi, Rumunii czy Hiszpanii. Jednak i tutaj pojawiają się problemy.

• Na rodzimym rynku IT, firmy muszą konkurować o kandydatów czymś więcej niż pensją i benefitami.

*****

Rynek pracownika w Polsce nasila się. Jak bardzo odczuwalny jest w branży usług wspólnych?

Bartłomiej Łatka, dyrektor Centrum Kompetencyjnego Professional Services w Qumaku: - Polska stała się liderem usług IT w regionie, a jedna z wiodących firm konsultingowych w branży wskazuje Kraków jako pierwsze w Europie i 9. na świecie miejsce kluczowe dla branży usług outsourcingu IT. Wrocław, Gdańsk, Łódź czy Warszawa są tylko pół kroku za Krakowem. Liczba nowych miejsc pracy rośnie rocznie o kilkanaście tysięcy – tylko w centrach usług wspólnych, które są specyficznym wehikułem eksportu usług za granicę. Dodajmy do tego rosnące zapotrzebowanie ze strony firm polskich, emigrację oraz stosunkowo wolno rosnącą liczbę absolwentów szkół technicznych, żeby mieć pewne pojęcie o niezrównoważeniu rynku. W mojej ocenie, usługi IT wchłonęłyby bez problemu dodatkowe 30-40 tysięcy osób w skali kraju.

Działają państwo w kilku regionach Polski. Gdzie najtrudniej znaleźć dobrego pracownika?

– Zdecydowanie najtrudniej jest znaleźć dobrego pracownika w miastach, w których jest dużo centrów usług wspólnych, takich jak: Wrocław, Kraków, Gdańsk i Łódź. Te cztery miasta oferują stawki porównywalne z Warszawą. Jeszcze kilka lat temu stolica Polski wiodła prym, jeśli chodzi o wysokość pensji w IT. Różnice w wynagrodzeniach wynosiły co najmniej 20-30 proc. Obecnie są one wyrównane niemal we wszystkich profilach, a różnice nie przekraczają 10 proc. Istnieją również stanowiska, które w Krakowie są lepiej płatne niż w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.