U pracowników benefit droższy pieniędzy, a u pracodawców odwrotnie...

- Pieniądze wręczone jako prezent są praktyczne i mogą być przeznaczone zgodnie z naszymi potrzebami, ale to podarunek przemyślany i wykonany własnoręcznie cieszy najbardziej – o benefitach pracowniczych rozmawiamy z Tomaszem Józefackim, wiceprezesem Benefit Systems.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

U pracowników benefit droższy pieniędzy, a u pracodawców odwrotnie...

PODZIEL SIĘ


Autor: Jolanta Miśków

22 lut 2013 8:10


Czy słyszał pan np. o takim menedżerze, który jest beneficjentem różnorodnych dodatków, których sumaryczna wartość przewyższa podstawową pensję?

Tomasz Józefacki, wiceprezes zarządu Benefit Systems: Osobiście nie słyszałem o takim przypadku, ale wiem, że nie jest to zdrowe rozwiązanie, gdy wartość świadczeń pozapłacowych przewyższa stawkę wynagrodzenia.

Jakie realne korzyści odnoszą pracodawcy z oferowania swoim pracownikom dodatków do płac?

Wprowadzenie w przedsiębiorstwie świadczeń pozapłacowych w realny sposób przekłada się na wzrost zadowolenia z pracy i wydajność działań osób zatrudnionych. Już sam fakt docenienia pracy konkretnej osoby w sposób inny niż comiesięczna pensja sprawią, że pracownik zaczyna zwracać uwagę na jakość świadczonej pracy i jej znaczenie dla efektywnego funkcjonowania przedsiębiorstwa.

Ważną kwestią jest także dostosowanie formy świadczenia do potrzeb i preferencji pracownika - działanie to potęguje pozytywny efekt wdrożonej polityki motywacyjnej. Nasze badania pokazują, że wiele osób nie zdecydowałoby się na odwiedziny w klubie fitness, gdyby nie karta MultiSport otrzymana od pracodawcy. To potwierdza nasze założenie, że dobrze dobrane świadczenia pozwalają skutecznie zrelaksować się pracownikowi po pracy, pozwalają mu się rozwijać, jak również w przyjemny sposób spędzać czas z rodziną bądź przyjaciółmi. Inne korzyści to chociażby integrowanie się zespołu, który wychodzi razem na lunch, korzysta z wejściówek do kina czy też motywuje się do aktywności w klubie fitness.

Jaki wpływ na kształtowanie się stawek wynagrodzeń w firmach, mają świadczenia pozapłacowe?

Wpływ świadczeń pozapłacowych na wysokość wynagrodzeń jest - a przynajmniej powinien być - niewielki. Wszystko zależy od polityki i budżetu danej firmy. Jednak w dobie rosnącej popularności systemów motywacyjnych benefity stały się niemal niezbędnym dodatkiem do pensji. Co więcej, często świadczenia pozapłacowe wpisują się w fundusz socjalny danego przedsiębiorstwa, dlatego są one niezależne od stawki wynagrodzenia.

Programy motywacyjne powinny być stałym uzupełnieniem pensji wpływającym na pozytywny stosunek do pracy (lojalność i efektywność wykonywanych obowiązków) podwyżka zaś - efektem dobrych wyników osiąganych przez pracownika.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.